مقالات

عوامل مهم موفقیت در کنکور

عوامل مهم موفقیت در کنکور

عوامل مهم موفقیت در کنکور ؛حس کمال گرایی و خود شکوفایی و دستیابی به قله های افتخار و پیروزی در انسان یکی از گرایشات مهم بشری محسوب می شود. این احساسات در طیف جوان و نوجوانان که در هر جامعه اکثریت جمعیت را تشکیل می دهند از عوامل شادابی، نشاط و امید به زندگی و پیشرفت محسوب می شود. یکی از مهمترین مصادیق واقعیت در زندگی هر شخص، مفهوم موفقیت است، تحقیقات زیادی در مورد ویژگی ها و مفهوم موفقیت انجام شده است و در این مورد نظریات گوناگونی وجود دارد. موفقیت یک ارزش انسانی و اجتماعی و برآیندی از تواناییهای گوناگون افراد مثل توانایی های جمعی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی آنان از یک سو و عوامل برانگیزاننده مانند علاقه، پشتکار و پاداش از سوی دیگر است.

عوامل مهم موفقیت در کنکور

در عوامل مهم موفقیت در کنکور ،تحقیقات مختلف، نقش عوامل متفاوتی را در موفقیت تحصیلی دانش آموزان کنکوری به اثبات رسانده است. که از این عوامل می توان به نگرش خانواده، سطح سواد والدین، طبقه اجتماعی، وضعیت اقتصادی، نگرش و توان محیط های آموزشی( مانند دبیران، وسایل آموزشی، راهبردهای یادگیری و…) اشاره کرد. همچنین نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که عوامل کلیدی دیگر مانند منابع درسی مناسب، شرکت در آزمون های آزمایشی و وضعیت یادگیری گروهی در موفقیت دانش آموزان در آزمون ورودی دانشگاه ها نیز تاثیر گذار است. یک مطالعه پژوهشی در کشور در سال 1396 توسط اساتید گروه برنامه ریزی درسی دانشگاه تهران انجام گرفته؛ که دراین پژوهش با مصاحبه حضوری و بررسی عوامل موفقیت رتبه های برتر در رشته های مختلف؛ عامل اساسی مشخص شده که عبارتند از خودانگیختگی، موقعیت طلبی، هدفمندی، سرعت عمل، راهبرد های یادگیری، محیط آموزشی و ویژگی های خانوادگی.

 

عوامل مهم موفقیت در کنکور

لیست عوامل برای موفق شدن در کنکور

مشخص کردن هدف روشن و واضح

اولین گام برای افراد کنکوری روشن کردن هدف است. دوستان کنکوری باید هدف خود را روشن و واضح انتخاب کنند و مشخص کنند که چه هدفی را می خواهند دنبال کنند و چکار باید برای رسیدن به این هدف انجام بدهند. متاسفانه عدم انتخاب هدف جدی در این مورد باعث میشود که بسیاری از داوطلبان نیمه راه دست از تلاش بردارند و یا اینکه فقط برحسب وظیفه و بصورت صوری راه خود را ادامه بدهند.که در هر صورت موفقیتی حاصل نمی شود. انتخاب هدف و گره زدن تلاش و کوشش شما به آن، باعث ایجاد رغبت و انگیزه در دوستان کنکوری می شود، به طوری که حاضرند خیلی از فعالیت های دیگر خود از قبیل رفتن به تفریح و مسافرت، دنبال کردن برنامه های مورد علاقه، سرگرمی های خود و خیلی موارد دیگر را کنسل کند تا به هدف خود برسد.

ایمان به خود

قطعا خیلی از شما عزیزان این تجربه را کسب کرده اید؛ که خواستید کاری را انجام بدهید اما به خود ایمان نداشته اید. بی شک در چنین شرایطی موفقیتی هم حاصل نشده، چون ایمان به توانایی خود یکی از شروط اساسی برای کسب موفقیت می باشد. ایمان به خود به زبان ساده تر یعنی اینکه شما خود را برنده عرصه بدانید و به عدم موفقیت و شکست فکر نکنید. از همین حالا انرژی منفی درون خود را بیرون بریزید و به کار خود ایمان راسخ داشته باشید.

تلاش و پشتکار

یک مثال معروف هست که می گوید، ساخت دیوار چین از یک خشت شروع شد و یا اینکه فتح قله مرتفع اورست از یک قدم شروع می شود. اراده و پشتکار می تواند شما را به هر آنچه که می اندیشید برساند، هرگز کار امروز را به فردا موکول نکنید و نگوید از فردا شروع میکنم. تلاش و پشتکار موتور انرژی شما برای رسیدن به هدف و آرزوهای زیباتان است. بی شک راه رسیدن به هدفتان بسیار دشوار و سخت است، موانع بزرگی سر راه دارید، اما پشتکار شماست که یکی یکی این موانع را کنار می گذارد و شما را به موفقیت می رسند. عدم تلاش یعنی تسلیم شدن در برابر ناکامی ها، شما خلق شده اید که سرنوشت و زندگی خود را با تلاش به بهترین وجه رقم بزنید. بنابراین تسلیم ناکامی ها و تاریکی های زندگیتان نشوید .

برنامه ریزی

برنامه مناسب روشنایی و چراغ راه شما کنکوریهای عزیز است. با داشتن برنامه مدون و درست به انرژی و زمان خود مسیر درست را می دهید. باعث می شود که راه موفقیت را به خوبی طی کنید. داشتن برنامه به تناسب نیاز و توانایی شما باعث می شود در طول مسیر بلند و پرفراز و نشیب کنکور راه را گم نکنید. شاید روزهای پیش بیاید که شما کارتان را تعطیل کنید، برنامه ریزی باعث می شود دوباره بعد از یک وقفه استارت دوباره بزنید اما راه خود را گم نکنید.

منابع خوب

در کنار عوامل گفته شده، منابع خوب آموزشی به کسب موفقیت و رتبه برتر کمک شایان می کند. شما می توانید با در اختیار داشتن منبع خوب و مناسب در کمترین زمان بیشترین بازدهی را داشته باشید و سطح آمادگی خود را به طور چشم گیری ارتقاء بخشید. وقتی که از این واقعیت غافل باشید نتیجه و تلاش شما دیرتر به ثمر می نشیند و بحث اصلی در کنکور این است که حجم دروس و منابع اصلی زیاد است و آزمون سراسری دارای تاریخ انقضاست و روزی تمام می شود. بنابراین شما باید از زمان نهایت استفاده را بکنید،که در اختیار داشتن منبع خود این شرایط را مهیا می کند تا با زمان و انرژی معقول با اعتماد به نفس عالی زود تر به هدف خود برسید.

مهیا کردن محیط مناسب

وقتی که سایر عوامل را مهیا و آماده کردید، حالا نوبت ایجاد یک محیط مناسب است تا مانند یک سکوی پرتاب شما را به هدفتان برساند. ایجاد محیط مناسب با توجه به سلیقه و عادت مطالعاتی شما، باعث می شود سایر عوامل دیگر به خوبی اجرا و پیاده شوند. چون تمام فعالیت های انسانی در بستر مکان مناسب به بار می نشیند. شاید خیلی از دوستان سالن مطالعه بروند و عده ای نیز در اتاق خود مطالعه کنند، مهم این است شما درآن محیط احساس راحتی و آرامش داشته باشید و بتوانید نقشه و برنامه خود را پیاده کنید.

ارتباط با موسسه حرف آخر

دانش آموزان و داوطلبان کنکوری میتوانند برای مشاوره و تهیه محصولات کنکوری حرف آخر با شماره های 09106620394 و 09100584851 تماس حاصل فرمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *