مقالات

روش های مطالعه موثر برای به خاطر سپردن هر چیزی

10 روش مطالعه موثر برای کنکور

روش های مطالعه موثر کمک میکند تا رویکرد بهتری نسبت به یادگیری و مطالعه دروس مهم تحصیلی خود داشته باشید. بی شک سلیقه ها، توانایی، محیط و کلیه عوامل درونی و بیرونی که یک دانش آموز در آن قرار دارد منحصربفرد و خاص است و به همین دلیل نمیتوان برای تک تک دانش آموزان یک نسخه واحد پیچید.

موسسه حرف آخر همواره تلاش داشته تا قبل از ارائه راهکارهای مطالعاتی، روی روش تدریس و یاددهی کار کند. چون سبک یادگیری سهل و آسان میتواند زمینه مطالعه را نیز به همان نسبت هموار کند. به همین دلیل در قدم نخست با استفاده از فناوری های جدید آموزشی، تدریس مفهومی و بصری را ارائه کرده است.

هر کدام از دروس شما دانش آموزان روش مطالعه خاص خود را می طلبد. مثلا روش مطالعه شیمی طبیعتا با مطالعه زیست شناسی متفاوت است. با این اوصاف سعی کرده ایم که 10 روش مطالعه موثر یا 10 راهکار مناسب که میتواند در فرآیند یادگیری به شما کمک کند را انتخاب کنیم.

آیا یک آزمون بزرگ در راه است؟ یا شاید برای کار نیاز به تسلط بر مهارت یا دانش جدیدی داشته باشید. با مؤثرترین روش های مطالعه، می توانید آن دانش را به طور مؤثر مطالعه کرده و حفظ کنید.بله، درس خواندن علم دارد و اگر از تکنیک‌های مطالعه درست استفاده نمی‌کنید، ممکن است وقت خود را تلف کرده و زمانی که زمان امتحان یا ارائه‌ی سخنرانی‌تان می‌رسد، خود را برای شکست آماده کنید.
در دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی حرف آخر، مرتبط‌ترین داده‌ها و تحقیقات در مورد این موضوع را بررسی کرده‌ایم و فهرستی از مؤثرترین روش‌های مطالعه را که می‌توانید برای یادگیری هر چیزی استفاده کنید، را انتخاب کرده‌ایم.

10 روش مطالعه موثر

موثرترین روش های مطالعه کدامند؟
در اینجا روش‌ها و نکاتی برای مطالعه با پشتوانه تحقیق وجود دارد که به شما کمک می‌کند اطلاعات را تا حد امکان مؤثر حفظ کنید. به یاد داشته باشید، شما می خواهید هوشمندانه تر مطالعه کنید، نه سخت تر!

یک منطقه مطالعه اختصاصی ایجاد کنید

10 روش موثر مطالعه برای کسب رتبه برتر

یکی از مهم ترین نکات مطالعه، ایجاد یک فضای مطالعه اختصاصی برای خود است.وقتی مکان خاصی برای مطالعه داشته باشید، کمتر احتمال دارد که معطل کنید، زیرا می دانید که فقط زمان محدودی برای مطالعه در آن نقطه خاص دارید
.همه چیز در مورد داشتن فضایی است که هر زمان که به آنجا می روید به ذهنیت مطالعه وارد می شوید … فضایی که می توانید انگیزه مطالعه پیدا کنید .
به عنوان مثال، هنگامی که در اتاق نشیمن خود روی مبل می نشینید، این ذهنیت شما را به این فکر می رساند که زمان تماشای تلویزیون فرا رسیده است. یا زمانی که در رختخواب دراز می کشید، شما را در ذهنیت خواب قرار می دهد. محل مطالعه شما باید شما را در ذهنیت آماده شدن برای یادگیری قرار دهد.

منطقه مطالعه شما باید این باشد:

ساکت: مطمئن شوید که محل مطالعه شما عاری از سر و صدا است و عوامل حواس پرتی را از بین می برید.
نور خوب: یک فضای مطالعه روشن و با نور مناسب ایده آل است، زیرا به شما کمک می کند تمرکز خود را حفظ کنید.
راحت: مطمئن شوید که محل مطالعه شما راحت است، بنابراین می توانید بدون ناراحتی روی کار خود تمرکز کنید.

مطالب مطالعه را کمی قبل از جلسات مطالعه مرور کنید

هنگام مطالعه، اطلاعات را در اولویت قرار دهید تا بیشتر و بیشتر برای مغز و حافظه شما آشنا و قابل دسترس شود. تلاش در آخرین لحظه در حین مطالعه برای یک آزمون بسیار کمتر از انجام آن در مراحل اولیه است، در حالی که هنوز در ذهن شما تازه است. بنابراین حداقل یک روز قبل از شروع جلسات مطالعه، مطالب مطالعه را مرور کنید تا از موفقیت آمیزترین تجربه تست اطمینان حاصل کنید

اطلاعات مهم را قبل از مطالعه مشخص کنید

روش های موثر در مطالعه
10 روش مطالعه موثر

قبل از مطالعه، چند دقیقه وقت بگذارید تا متوجه شوید که واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است.
از سوالاتی مانند “ایده های اصلی چیست؟” استفاده کنید. و “اهداف مطالعه ای که باید انجام دهم چیست؟” چکاری باید انجام دهم؟ میخواهم به چه هدفی برسم؟برای کمک به هدایت جلسات مطالعه شما به سمت یادگیری مهم ترین مفاهیم به جای اینکه فقط همه چیز را به ترتیب حفظ کنید.

با مرور منظم اطلاعات بر “منحنی فراموشی” غلبه کنید

یکی از رایج ترین مشکلات مطالعه این است که افراد تمایل دارند اطلاعات را به مرور زمان فراموش کنند. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که اگر انسان‌ها به طور منظم مطالب را مرور نکنند، تنها در عرض چند روز حدود نیمی از مطالب جدید خود را از دست می‌دهند.
این منحنی فراموشی (اصطلاحی که بر اساس مطالعه ای توسط روانشناس هرمان ابینگهاوس ابداع شده است) را می توان با مرور منظم مطالب مطالعه – با مرور اطلاعات در عرض 24 ساعت پس از اولین یادگیری آن شروع کرد.
این به این معنی است که هر روز کمی وقت بگذارید و به چیزهایی که در گذشته یاد گرفته اید بپردازید، نه اینکه تا آخرین لحظه قبل از آزمون منتظر بمانید. این در مورد ایجاد عادات مطالعه روزانه واقعی است.مرور منظم به شما کمک می کند تا اطلاعات را در ذهن خود تازه نگه دارید و مطمئن شوید که هیچ چیز مهمی را فراموش نمی کنید.

یادداشت های خود را به نقشه های ذهنی تبدیل کنید

هنگامی که صحبت از روش های مطالعه به میان می آید، استفاده از نقشه های ذهنی می تواند در طول فرآیند یادگیری بسیار موثر باشد. نقشه های ذهنی نمایش گرافیکی ایده ها و مفاهیم هستند. آنها به شما اجازه می دهند تصویر بزرگ و همچنین تمام جزئیات پیچیده و روابط بین ایده های مختلف را ببینید.

این باعث می شود نقشه ذهنی ابزاری عالی برای مطالعه باشد. همچنین یکی از بهترین روش های یادداشت برداری است . هنگامی که از نقشه های ذهنی برای مطالعه استفاده می کنید، می توانید کل موضوع را در یک نگاه ببینید و سپس جزئیات خاص را بررسی کنید. همچنین می توانید هر گونه رابطه یا ارتباط بین ایده های مختلف را شناسایی کنید.

با دیدن تصویر بزرگ و همه جزئیات به طور همزمان، می توانید اطمینان حاصل کنید که درک کاملی از مطالب دارید. نقشه های ذهنی نمایش گرافیکی ایده ها و مفاهیم هستند. آنها به شما اجازه می دهند تصویر بزرگ و همچنین تمام جزئیات پیچیده و روابط بین ایده های مختلف را ببینید.

این باعث می شود نقشه ذهنی ابزاری عالی برای مطالعه باشد. همچنین یکی از بهترین روش های یادداشت برداری است . هنگامی که از نقشه های ذهنی برای مطالعه استفاده می کنید، می توانید کل موضوع را در یک نگاه ببینید و سپس جزئیات خاص را بررسی کنید. همچنین می توانید هر گونه رابطه یا ارتباط بین ایده های مختلف را شناسایی کنید. با دیدن تصویر بزرگ و همه جزئیات به طور همزمان، می توانید اطمینان حاصل کنید که درک کاملی از مطالب دارید.

ترفندهای حافظه ایجاد کنید

هنگامی که صحبت از به خاطر سپردن اطلاعات به میان می آید، استفاده از دستگاه های یادگاری یکی از موثرترین روش های مطالعه است. دستگاه های یادگاری ترفندهای حافظه هستند که به شما کمک می کنند چیزها را با مرتبط کردن آنها با چیز دیگری که به خاطر آوردن آن آسان است به خاطر بسپارید

ایجاد برگه های مطالعه با دستگاه های یادگاری یک روش مطالعه است که نشان داده شده است نه تنها به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعاتی را که یاد می گیرند به خاطر بسپارند، بلکه درک آنها از آن مطالب را نیز افزایش می دهد.

 

از تکنیک پومودورو استفاده کنید


تکنیک پومودورو یک تکنیک یادگیری و استراتژی مدیریت زمان است که می تواند برای مطالعه موثرتر مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک بر این تئوری استوار است که اگر زمان را تقسیم کنیم و در فواصل زمانی کوتاه با وقفه های منظم روی وظایف کار کنیم، می توانیم متمرکز و سازنده بمانیم .

تکنیک پومودورو زمان مطالعه را به فواصل 25 دقیقه ای (به نام “پومودوروس”) با وقفه های 5 دقیقه ای تقسیم می کند، بنابراین مطمئن شوید که یک تایمر در دسترس دارید.
در طول یک جلسه مطالعه پومودورو، شما به طور انحصاری بر روی کار مورد نظر تمرکز می کنید و تا زمانی که تایمر خاموش شود، کار می کنید. سپس، قبل از شروع یک پومودوروی دیگر، 5 دقیقه استراحت کنید.
این یک راه عالی برای متمرکز ماندن در طول انفجارهای کوتاه است و در عین حال به مغز و بدن خود استراحت های منظم می دهید تا از فرسودگی شغلی جلوگیری کنید. همچنین به شما کمک می کند تا عادات مطالعه مداوم را شکل دهید زیرا مجبور نیستید زمان زیادی را برای مرور همه مطالب آموزشی خود به یکباره اختصاص دهید.

از تکنیک مطالعه فاینمن استفاده کنید

تکنیک فاینمن یک روش مطالعه است که به شما کمک می کند اطلاعات را با آموزش دادن به شخص دیگری یاد بگیرید و به خاطر بسپارید.
بر اساس این ایده است که وقتی چیزی را آموزش می‌دهیم، مجبور می‌شویم آن را عمیقاً درک کنیم و به خوبی به خاطر بسپاریم. برای استفاده از تکنیک فاینمن، ابتدا راهی برای توضیح موضوع یا مفهوم اصلی که در حال مطالعه آن هستید به زبان ساده بیابید. سپس، آن را به شخص دیگری (یک دوست، عضو خانواده، شریک تحصیلی و غیره) آموزش دهید. مطمئن شوید که از آنها بخواهید اگر اشتباهی مرتکب شدند، شما را اصلاح کنند.

این روند را تکرار کنید تا بتوانید به راحتی و بدون هیچ اشتباهی مفهوم را با کلمات خود توضیح دهید. تکنیک فاینمن یک روش عالی برای مطالعه موثر است زیرا شما را مجبور می کند موضوع را تا زمانی که خودتان آن را به وضوح درک کنید مطالعه کنید.

از آزمون ها برای تثبیت استفاده کنید

یکی از بهترین روش های مطالعه برای به خاطر سپردن هر چیزی، ایجاد تست های تمرینی است. هنگامی که برای یک آزمون مطالعه می کنید، یک آزمون تمرینی با نمونه مسائلی که همه مطالب مشابه را پوشش می دهد، تهیه کنید. خودآزمایی به شما کمک می کند تا با اطلاعات بیشتر آشنا شوید و همچنین به شما کمک می کند تا مطالبی را که ممکن است هنوز نیاز به مطالعه داشته باشید شناسایی کنید.

علاوه بر این، تمرین در شرایط آزمون می تواند به شما کمک کند تا زمانی که زمان آن فرا می رسد، آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. شبیه سازی محیط آزمون به کاهش هر گونه اضطراب یا استرسی که ممکن است هنگام انجام تست احساس کنید، کمک می کند.

اطمینان حاصل کنید که در حین شرکت در آزمون‌های تمرینی برای خود وقت می‌گذارید تا بتوانید ایده‌ای درباره مدت زمان لازم برای تکمیل آزمون واقعی داشته باشید. این کمک می‌کند تا زمانی که آزمون واقعی برگزار می‌شود، وقتتان کم نشود.

با یک مشاور در ارتباط باشید

داشتن یک مشاور مسلط وکار بلد کمک میکند تا بتوانید در شرایط اضطراری از او کمک بگیرید. طبیعی است که در حین مطالعه و آمادگی برای کنکور با انرژی و انگیزه منفی مواجه میشود که این انرژی در روند مطالعه شما تاثیر گذار و مخرب است. بنابراین صحبت کردن با مشاور و دریافت ایده های خلاقه از او میتواند روند یادگیری و مطالعه شما را به سمت مثبت هدایت کند.
شاید شما در حین مطالعه نیز دچار برخی عادتهای بد مطالعاتی مانند وسواس شوید که مشاوره میتواند به شما در این موضوع نیز کمک کند.

10 روش مطالعه موثر که بیشترین کاربرد در مطالعه و یادگیری را دارد در اختیار شما قرار دادیم. چنانچه شما از روش های مطالعاتی خاص و کاربردی استفاده میکنید و از آن نتایج عالی کسب کردید میتوانید به صورت کامنت با ما و سایر دانش آموزان به اشتراک بگذارید و در موسسه حرف آخر این روش را با نام خود ثبت کنید.

مشاوره رایگان موسسه حرف آخر

برای کسب مشاوره رایگان، دریافت محصولات حرف آخر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرماید.

09106620394

09120085450

02166094258

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *