آینده کنکور

آینده کنکور

این روزها خیلی از داوطلباننگران آینده کنکور هستند. و با شک و بی میلی آینده تحصیلی خودشان را دنبال میکنند..چندین سال است که خبرها حاکی از حذف کنکور است و علیرغم تبلیغات رسانه ای، متاسفانه وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش هنوز گام نهایی و قطعی برای رفع بلاتکلیفی بسیاری از داوطلبان کنکور بر داشته نشده است.به همین دلیل قصد داریم مرور کلی بر این موضوع داشته باشیم به این امید که جواب برخی از ابهامات بسیاری از داوطلبان کنکور را داده باشیم.

آینده کنکور

چندین سال است که که تب و تاب کنکور بخصوص در رشته تجربی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

خانواده ها به شدت نگران آینده تحصیلی فرزندانشان هستند و داوطلبان کنکور، سر در گم شده اند.سرنوشت و آینده دانش آموزان به کنکور گره خورده است و با توجه به شرایط به وجود آمده همه خواهان قبولی در رشته برتر تجربی هستند.اما هرازگاهی خبرهای کنکوری زیر پای بسیاری از داوطلبان را خالی میکند. خیلی از داوطلبان نظام قدیم که قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند در پیچ و خم قوانین مختلف حذف کنکور، تاثیر معدل و نرمیم معدل گیر افتاده اند. آینده کنکور برای این دسته از داوطلبان هنوز مبهم است.

 

آینده کنکور

سرآغاز حذف کنکور

سال 1392 با تصویب مجلس شورای اسلامی مقرر شد تا 5 سال آینده پروسه کنکور از نظام آموزشی کشور حذف شود. مجلس شاکی شد که تاثیر سوابق تحصیلی در حد 25 درصد باقی مانده است و اراده قوی برای حذف کنکور وجود ندارد.

سال گذشته وزارت آموزش و پرورش علیرغم عدم وجود زیر ساخت های لازم برای حذف کنکور، تاثیر معدل در کنکور سراسری را به میزان 30 درصد اعلام کرد و مقرر شد برای داوطلبان کنکور 98 این تاثیر قطعی شود.اما هنوز این ماجرا در ابهام و بی خبری است و گاهی خبر از عدم تاثیر قطعی آن دارد و گاهی تصویب و اجرای آن را قطعی اعلام میکنند. و متاسفانه وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش این مساله را به صورت شفاف اعلام نکرده اند و شفاف سازی در این مساله صورت نگرفته است.

نکته دیگری که حائز اهمیت است آخرین آزمون داوطلبان نظام قدیم در کنکور 98 است.

طبق اعلام سازمان سنجش داوطلبان نظام قدیم حداکثر تا کنکور 98 میتوانند از منابع سابق خود برای آزمون استفاده کنند.در این رابطه نیز فعلا نحوه پذیرش و تعداد پذیرفته گان در دو نظام آموزشی قدیم و جدید از سوی سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش اعلام نشده است.نهایت تلاش سازمانهای ذیربط با مساله کنکور ایجاد فرصتی تحت عنوان ترمیم معدل به آن دسته از داوطلبانی بوده که نمره معدل پایینی را کسب کرده اند.خود این مساله فعلا در مرحله اجرای باقی مانده است  اما طبق گفته ها و خبرها از سوی سازمان سنجش در سه مرحله داوطلبانی که دیپلم آنها سال 84 به بعد است میتوانند در یکی از این سه مرحله نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنند.

برای گرفتن اخبار کنکور 98 و 99 میتوانید اینجا کلیک کنید.

قوانین ترمیم معدل برای کنکور 98

چند نکته کلیدی در ارتباط با آینده کنکور

 1. حذف کنکور و یا تاثیر سوابق تحصیلی برای پذیرش در دانشگاههای کشور نیازمند زیر ساخت های زیادی است.  که متاسفانه هنوز خیلی از این زیر ساخت مهیا نشده است
 2. در خیلی از مناطق کشور بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور به مراکز و امکانات آموزشی عالی دسترسی ندارند و هنوز محرومیت آموزشی در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد.
 3. در گروه تجربی که سالانه 550 هزار تا 800 هزار داوطلب برای کسب رتبه برتر و قبولی در رشته پزشکی به رقابت می پردازند بنابراین باید حتما آزمونی برای رقابت وجود داشته باشد.

مشاوره کنکوری – دپارتمان رتبه برتر حرف آخر

دانش آموزان و داوطلبان کنکوری میتوانند برای مشاوره کنکوری با شماره 09106620394 با دپارتمان رتبه برتر حرف آخر تماس حاصل کنند.
 • مشاوره کنکوری
 • مشاوره انگیزشی
 • ارتباط با مشاورین رتبه برتر
 • برنامه ریزی
 • جزوات رتبه برتر های حرف آخر
 • پشتیبانی

 

آینده کنکور

2 نظر در “آینده کنکور

 1. سعید گفت:

  من الان خیالم راحت باشه بخونم برای کنکور ۱۴۰۲؟؟؟؟؟ خیال ادمو راحت کنید توروخدا

  1. تیم رتبه برتر حرف آخر گفت:

   سلام دوست عزیز

   تصمیم نهایی ماندن و یا حذف کنکور بر عهده وزارت علوم و سازمان سنجش است. اما حذف کنکور برنامه ای طولانی می طلبد که با یک سال و دو سال قابل اجرا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *