دروس تاثیر گذار در رشته انسانی

دروش تاثیر گذار رشته انسانی

دروس تاثیر گذار در رشته انسانی یا دروس رتبه ساز انسانی کدامند؟ دپارتمان رتبه برتر انسانی حرف آخر به سراغ دروسی رفته که با توجه به آمارها موجود جزء دروس رتبه آور انسانی محسوب میشوند. این دروس امکان رتبه برتر شدن داوطلبان را فراهم ساخته است هر چند که بین دانش آموزان انسانی و دروسی که به آن اشاره خواهیم کرد به دلیل عدم دسترسی به آموزش های مناسب، شکاف بزرگی وجود دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان، نکات کنکوری و ارتباط با رتبه های برتر حرف آخر میتوانید روی گروه تلگرامی حرف آخر کلیک کنید و به جمع رتبه برترها اضافه شوید.

 

 

در این مقاله قبل از پرداختن به دروس تاثیر گذار در رشته انسانی به مهمترین دلایل ضعف آموزشی داوطلبان در گروه انسانی خواهیم پرداخت. واقعیت غیر قابل انکار برای 90 درصد دانش آموزان گروه انسانی، ضعف پایه در دروس محاسباتی است. بسیار از داوطلبان گروه انسانی به دلیل عدم دریافت آموزش مناسب در دوره متوسطه اول، به سختی میتوانند با درس ریاضی ارتباط برقرار کنند و ضعف بزرگی که در یادگیری ریاضی شکل می گیرد باعث میشود یکی از دلایل آنها در انتخاب سایر رشته ها، درس ریاضی باشد. این موضوع باعث میشود که درس ریاضی و بخش های از اقتصاد به کابوس داوطلبان انسانی تبدیل شود. 

مساله دیگری که وجود دارد این است که این ذهنیت را در دانش آموزان گروه انسانی ایجاد کرده اند که یادگیری صرفا بر پایه حفظ کردن محتوا است. این موضوع در بین دانش آموزان تقریبا شرطی شده است. دروس ادبیات، فلسفه و منطق، جامعه شناسی، روانشناسی و اقتصاد دارای محتوای مفهومی هستند. برای یادگیری باید بر روش های مفهومی پیش رفت. اما دانش آموزان انسانی متاسفانه بدون درک صحیح از محتوا، برای یادگیری فقط بر حفظ کردن محتوا متکی هستند. 

میدانیم که حفظ کردن محتوا بدون درک مفهومی، به دلیل تاثیر گذاری بر حافظه کوتاه مدت در نیمکره سمت چپ مغز، خیلی سریع به فراموشی سپرده میشود. این مساله باعث که دانش آموزان مدام محتوای کتاب را برای یادگیری مطالعه کنند. تکرار این عمل باعث ایجاد ناامیدی، استرس و عدم موفقیت دانش آموزان میشود. 

رشته علوم انسانی پایه توسعه و پیشرفت جهان غرب است و تمامی پیشرفت های جهان غرب مدیون، نظریه های موجود در علم اقتصاد، روانشناسی، فلسفه، جامعه شناسی، ادبیات، علوم سیاسی  و… است. اما متاسفانه در ایران به دلیل آموزش های غیر استاندارد، رشته انسانی به مسیر تحصیلی دانش آموزانی تبدیل شده، که به دلیل عدم دسترسی به آموزش مفهومی، نمی توانند به درک درستی از دروس مهم دست پیدا کنند و فقط با جبر و تلاش طاقت فرسا میخواهند به مدارج عالی تحصیلی دست پیدا کنند.

موید این موضوع دانش آموزانی هستند که با اخذ دیپلم، فقط سواد خواندن و نوشتن دارند و از سه سال تحصیلی در دوره متوسطه دوم، هیچ گونه اطلاع علمی ندارند. بنابراین برای کسب آموزش مفهومی و درک درست از تحصیل باید مسیر این موضوع را با انتخاب آموزش مناسب و شناخت ضعف های آموزشی بر طرف کرد تا داوطلبان بتوانند به سادگی موفق به کسب رتبه برتر و از همه مهمتر دارای پایه علمی قوی شوند. 

دروس تاثیر گذار در رشته انسانی

دروس تاثیر گذار در رشته انسانی کدامند؟ آمارهای منتشر شده از سوی سازمان سنجش نشان میدهد که دروس ریاضی، فلسفه و منطق، ادبیات و عربی پایین ترین میانگین درصد را دارند. این موضوع یعنی ضعف عمومی بیشتر داوطلبان در دروس مهم گروه انسانی، که با مطالعه و افزایش آمادگی بیشتر میتوان به سادگی گوی سبقت از رقیب گرفت. حال به بررسی دروس رتبه ساز انسانی خواهیم پرداخت. 

 ریاضی انسانی

ریاضی سرنوشت ساز ترین درس گروه آزمایشی انسانی محسوب میشود. میانگین ریاضی کمتر از 1/5 است که و این میانگین یعنی 95 درصد داوطلبان انسانی قادر به کسب درصد در ریاضی نیستند. حال اینکه در آخرین تغییرات کنکوری، ریاضی با ضریب 6 بعد از ادبیات در پله دوم اهمیت از حیث ضریب قرار دارد. ریاضی بیش از هر درس دیگری نیازمند آموزش و مهارت است. پایه ضعیف دانش آموزان باعث شده که نتوانند به سادگی با این درس ارتباط برقرار کنند.

در روش های سنتی آموزش ریاضی، دانش آموزان مجبور به حفظ کردن فرمولهای متعدد هستند و این موضوع از مهترین عوامل ضعف آموزشی در ریاضی محسوب میشود. کسب درصد بالا در ریاضی شتاب و قدرت کسب رتبه برتر را به شدت افزایش میدهد. ریاضی انسانی حرف آخر منبع مناسب برای یادگیری سریع و مفهومی این درس است. 

در روش های به کار گرفته شده استاد منتظری در ریاضی انسانی حرف آخر، نیازی به حفظ کردن فرمولهای متعدد نیست. آموزش از پایه و با الگوهای مفهومی ارائه میشود. به همین دلیل ضعیف ترین دانش آموزان در ریاضی هم میتوانند با این مجموعه درصد بالای کسب کنند. آموزش راهکارهای تست زنی نیز بخش از ریاضی حرف آخر است که کمک میکند داوطلبان بتوانند بعد از آموزش، بدون غدغه در کمترین 20 ثانیه پاسخ درست هر تست را انتخاب کنند.

بنابراین ریاضی مهترین درس در دروس تاثیر گذار در رشته انسانی است و جزء رتبه آورهای انسانی محسوب میشود. سرمایه گذاری آموزش بر ریاضی شانس کسب رتبه برتر را به شدت افزایش میدهد. 

دروس تاثیر گذار در رشته انسانی

 

فلسفه و منطق

بعد از ریاضی، درس فلسفه و منطق پایین ترین میانگین در کنکور انسانی را دارد. میانگین 4/5 در فلسفه و منطق نیز بازگو کننده مشکل آموزشی دانش آموزان و داوطلبان انسانی است. تست های فلسفه و منطق نسبت به سایر دروس اختصاصی انسانی، به شدت مفهومی و چالشی طراحی میشود. روش غالب یادگیری دانش آموزان در این درس نیز، حفظ کردن محتوای کتاب است. یعنی تلاشی برای درک مفهومی صورت نمی گیرد. چون آموزش ها کاملا سنتی و منسوخ شده و این روش تنها، متد غالب تدریس در مدارس محسوب میشود.

برای کسب درصد بالا باید حفظ کردن محتوای کتاب را کنار گذاشت و به سراغ یادگیری مفهومی رفت. فلسفه و منطق حرف آخر این امکان را ایجاد کرده که دانش آموزان با محتوای مفهومی و ساده این درس چالشی آشنا شوند و با اختصاص حداقل زمان بتوانند درصد طلایی کسب کنند. پس دومین درس رتبه ساز انسانی، فلسفه و منطق میباشد که نباید ازش غافل شوید.

عربی اختصاصی

تست های عربی ترکیبی از مفهومی، مهارتی و حفظیاتی است به همین دلیل نهایت زور داوطلبان به تست های حفظیاتی میرسد و این موضوع باعث شده که میانگین عربی اختصاصی انسانی در کنکور کمتر از 8 درصد باشد. پس سومین درس رتبه آور انسانی، عربی میباشد که این درس نیز قربانی آموزش های غلط و اشتباه شده و توان دانش آموزان برای کسب درصد بالا در آن بسیار پایین است. 

تلاش برای کسب درصد بالا با منبع مناسب در درس عربی نیز میتواند به کسب رتبه بسیار کمک کند. عربی انسانی حرف آخر با تدریس استاد وحدت منبع مفهومی با راهکارهای جدید آموزشی میباشد که داوطلبان میتوانند با اختصاص 42 ساعت از زمان خود، درصد بالای 80 در آزمون سراسری را تجربه کنند. 

دروس تاثیر گذار در رشته انسانی

ادبیات اختصاصی

چهارمین درس رتبه ساز انسانی، ادبیات اختصاصی میباشد که با ضریب 8 در صدر اهمیت دروس انسانی قرار دارد. ماهیت تست های ادبیات کاملا مفهومی و مهارتی است و به همین دلیل داوطلبان قادر به کسب درصد بالا نیستند. هیچ کدام از تست های آرایه ادبی، قافیه و عروض و همچنین قرابت معنایی را نمیتوانید در کتاب درسی پیدا کنید. برای حل تست ها باید مهارت تست زدن در ادبیات را کسب کنید.

ادبیات انسانی حرف آخر که به صورت مبحثی و جامع توسط استاد محسن منتظری تدریس شده کمک میکند بتوانید خیلی ساده و راحت کمک میکند روش های مفهومی یادگیری ادبیات را دریافت کنید و در کمتر از 10 ثاینه پاسخ صحیح هر تست را انتخاب کنید.

 

ضریب دروس انسانی در کنکور 

طبق آخرین تغییر و تحولات کنکور، ضریب دروس نیز دچار دستخوش شده است. خبر خوبی که این تغییرات دارد این است که دروس رتبه ساز انسانی، دارای ضریب بالا هستند و این موضوع میتواند در کسب رتبه آنها تاثیر بسیار قوی بگذارد.  نکته بسیار مهم اینکه دروس رتبه آور انسانی مانند ریاضی علاوه بر اینکه دارای ضریب بالا میباشد دارای ضریب مخففی نیز هستند که این ضریب مخفی ناشی از ضعف عمومی داوطلبان است. 

ابیات اختصاصی ضریب 8
ریاضی  ضریب 6
عربی اختصاصی ضریب 5
فلسفه و منطق ضریب 5
تاریخ ضریب 5
جغرافیا ضریب 5
جامعه شناسی ضریب 5
اقتصاد  ضریب 2
روانشناسی ضریب 2

دروس رتبه ساز انسانی 

در این پست به دروس رتبه ساز انسانی اشاره کردیم. این دروس برحسب مانگین درصد در آزمون سراسری انتخاب شده که مانگین ها به خوبی ثابت میکند بیشتر داوطلبان قادر به پاسخدهی به تست ها نیستند. به همین دلیل سرمایه گذاری آموزشی و اختصاص زمان کافی بر دروس ریاضی، فلسفه، منطق، عربی و ادبیات میتواند کمک کند شما خیلی ساده و راحت به رتبه برتر و هدف خود برسید.

نکته مهم اینکه برای کسب رتبه خود فریبی انجام ندهید. گروه بزرگی از داوطلبان چون توانایی لازم برای مطالعه و کسب آموزش دروس تاثیر گذار در رشته انسانی را ندارند بیشتر روی دروس دیگر مانند تاریخ، جغرافیا، روانشناسی و جامعه شناسی سرمایه گذاری میکنند. این مساله یعنی خود فریبی و چون اکثریت داوطلبان در دروس ذکر شده میتوانند درصد بالا کسب کنند، بنابراین تاثیر قوی در رتبه برتر ندارد پس باید زمان کافی به دروس تاثیر گذار در رشته انسانی اختصاص داد.

 

ارتباط با ما

برای کسب مشاوره و دریافت محصولات انسانی حرف آخر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرماید.

  • 09106620394
  • 09120085450
  • 02166094258

 

نویسنده مقاله: شهسواری مشاور ارشد حرف آخر که فعالیت خود را از سال 1394 با موسسه حرف آخر شروع کرده و هم اکنون عضو دپارتمان رتبه برتر و دبیر انجمن برنامه ریزی تحصیلی حرف آخر میباشد. در سال های اخیر تعداد زیادی از دانش آموزان آموزان آقای شهسواری موفق به کسب رتبه برتر شده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *