روش مطالعه فلسفه و منطق – منطق حرف اخر – انسانی حرف اخر

روش مطالعه فلسفه و منطق

روش مطالعه درس فلسفه و منطق برای دانش آموزان رشته علوم انسانی از اهمیت ویژه و زیادی برخوردار است.علاوه بر، داشتن ضرایب بالا و تاثیرگذاری در رتبه ، از جمله دروس دشوار انسانی نیز به حساب می آید. البته علت پیچیدگی آن به دلیل عدم اطلاع از نحوه مطالعه و نگاه سطحی به مفاهیم آنها است. در صورتی که به شکلی دقیق و مفهومی به یادگیری این دروس بپردازید، می تواند بسیار هم راحت باشد. با این مقدمه، می توان دریافت که روش مطالعه درس فلسفه و منطق تا حدودی با سایر دروس انسانی متفاوت بوده است. که نیازمند درک عمیق مسائل آن است. در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

 

روش مطالعه فلسفه و منطق

یکی از دلایلی که موجب گردیده درس فلسفه و منطق به نظر بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه ها، دشوار به نظر برسد، تست ها و سوالاتی است که از این درس طرح می شود. در واقع اکثر طراحان سوال این دروس، سعی می کنند با طرح پرسش های گمراه کننده و انحرافی، میزان درک و یادگیری دانش آموز را مورد سنجش و ارزیابی قرار بدهند. بنابراین افرادی در پاسخ به این سوال ها موفق عمل می کنند که موفق به درک مفاهیم و مباحث این دروس شده باشند. در واقع یکی از اولین نکات در آموزش روش مطالعه درس فلسفه و منطق به یادگیری مفهومی این دو درس و درک عمیق مباحث آن مربوط می شود. در ادامه روش های بیشتری را در مورد چگونگی مطالعه دروس فلسفه و منطق ارائه خواهیم نمود.

 

 

تکنیک های مطالعه فلسفه و منطق

 مطالعه قبل از حضور در کلاس

برای آمادگی ذهن و اینکه بتوانید در کلاس درس، فکر بازتری داشته باشید، توصیه می شود از قبل حتمأ یک مرور یا پیش خوانی از درس همان روز داشته باشید. بنابراین بهتر است پیش از تدریس، حداقل یک یا چندبار دروس پیش رو را مطالعه کنید.

 

 خواندن هر درس به دفعات زیاد

مهم ترین روش مطالعه درس فلسفه و منطق تمرکز بر روی مرور چندین باره این دو درس است. در واقع همانطور که گفتیم، مطالعه پیش از حضور در کلاس و خواندن آن پس از جلسه تدریس به دفعات، بسیار مهم است. البته خواندن این دو درس به دلیل تفاوت های ساختاری آنها تا حدودی با یکدیگر فرق دارند. به طوری که فلسفه تقریبأ حفظ کردنی بوده و منطق، حالتی ریاضی مانند دارد. مبحث منطق نیازمند یادگیری و سبک مطالعه متفاوتی می باشد. بنابراین فقط حفظ کردن هریک از این دروس، نه تنها مشکلی از شما حل نمی کند بلکه باعث سردرگمی بیشترتان نیز خواهد شد.

 

خلاصه نویسی پس از مرور هر درس

خلاصه نویسی یکی از بهترین تکنیک های یادگیری مفهومی و سریع مباحث به شمار میرود. این روش برای مطالعه و یادگیری کلیه دروس، پیشنهاد می شود. برای درس فلسفه و منطق نیز بسیار کارآمد و موثر خواهد بود. برای این کار بهتر است یک دفترچه مخصوص داشته باشید.  پس از هر درس سعی کنید خلاصه هرآنچه که فراگرفته اید را در آن دفترچه، یادداشت کنید. این دفترچه به شما برای خواندن و مرور چنیدن باره این دروس، کمک زیادی می کند.

 

 توجه به بودجه بندی این درس در کنکور

برای ساده تر کردن روش مطالعه درس فلسفه و منطق در کنکور، توجه به بودجه بندی می تواند موثر باشد. به شما کمک میکند که کدام یک از فصول و مباحث از درجه اهمیت بیشتری برخوردار می باشند. در این صورت به خوبی می دانید که کدامین بخش از این کتاب ها، نیازمند تمرین و مطالعه بیشتری خواهند بود.

 

استمرار و مداومت در تست زنی

داوطلبان ورود به دانشگاه باید توجه داشته باشند که پیش از تهیه هر نوع کتاب راهنما و کمک درسی، اولویت آنها مطالعه کتاب درسی باشد. پس از آن، تست زنی برای هر درس یکی از مهم ترین مراحل یادگیری و تمرین فلسفه و منطق است. به عبارت دیگر می بایست تست آموزشی هر مبحث را پس از مطالعه همان درس، انجام بدهید. به این صورت که برای هر فصل یا مبحث، مثلا تعداد ۲۰ تست را حل کنید. چنانچه در شرایطی که پاسخ برخی تست ها برای شما دشوار بود، به هیچ عنوان نباید به سراغ پاسخنامه بروید.

به این ترتیب اگر پس از تمرین مراحل فوق، در تست زنی و پاسخ به سوالات این دو درس، عملکرد موفقی داشتید، بیانگر صحیح بودن روش مطالعه درس فلسفه و منطق بوده و این دروس برای امتحانات نهایی و یا کنکور شما، چالش برانگیز نخواهند بود.

 

استفاده از منابع مناسب

زمان طلایی کنکور بسیار محدود است. در رشته انسانی تعدد منابع درسی، اجازه استفاده از هر منبعی را نمیدهد. بنابراین داوطلب کنکوری باید بهترین منبع را انتخاب کنند. انتخاب آگاهانه منابع باعث بازدهی مناسب شما خواهد شد. همانگونه که اشاره کردیم، زمان شما برای موفقیت در آزمون سراسری  بسیار محدود است و آزمون و خطا ندارید. حرف آخر با روش های جدید آموزشی، از قبیل روش های مفهومی و تکنیک های پویا نمایی قدم بزرگی در آموزش دروس کنکوری برداشته است. بعنوان  مثال زبان حرف آخر در ۳۲ ساعت با روش های به روز آموزش زبان، کمک میکند تا بتوانید درصد بالای ۸۰ را به راحتی کسب کنید.

 

دپارتمان انسانی حرف آخر

برای سفارش پکیج انسانی حرف آخر و کسب مشاوره رایگان از دپارتمان رتبه برتر حرف آخر میتوانید با شماره های ۰۹۱۲۰۰۸۵۴۵۰ و ۰۹۱۰۶۶۲۰۳۹۴ تماس حاصل فرماید. پکیج های انسانی حرف آخر با روش های نوین آموزشی زمینه درک مفهومی و شهودی مطالب را فراهم ساخته است. استاد یوسفیانپور با الگوهای مفهومی دین و زندگی را در ۳۶ ساعت تدریس کرده است. عربی حرف آخر با ۱۵ جلسه و  ریاضی انسانی حرف آخر نیز با تکنیک های ساده محاسباتی امکان یادگیری سریع شما را امکان پذیر ساخته است. با تجربه خوب مشاورین رتبه برتر و پکیج های حرف آخر میتوانید رتبه برتر شدن را نصیب خود کنید.

سفارش بسته های کنکوری

ثبت نام طرح نخبگان

در صورت تمایل برای دریافت 1 جلسه مشاوره رایگان با مشاور ارشد موسسه حرف آخر فرم زیر را پر کنید.  ۲ دیدگاه. Leave new

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست
  enamad