مرور و جمع بندی کنکور – جمعبندی کنکور

مرور و جمع بندی کنکور

یکی از مهمترین دوران در زمان آمادگی برای کنکور مربوط می شود به برهه ی مرور و جمع بندی کنکور. که برای راحتی کار می توان دو زمان را به آن اختصاص داد. ولی در هر صورت این دوران مربوط می شود به اواخر ماههای نزدیک به کنکور که می بایست در جهت آمادگی بیشتر و نه لزوما تسلط صد در صد آن را مغتنم بشمارید.

مرور و جمع بندی کنکور در هر رشته  و برای هر درسی مورد نیاز است. بطوریکه اگر دانش آموزی حتی تمامی مطالب و محتوای کتاب درسی را بصورت 100 در  100 مسلط شود. و در ذهن داشته باشد سرانجام پس از چند روز گذشتن از ماجرای تسلط او بر مطالب، شاهد خواهید بود. که یک سوم مطالب از ذهن فراموش شده اند. اگر روزهای بیشتری از مطالعه اولیه بگذرد میزان بیشتری از مطالب را فراموش می کنید. و هر روز به میزان فراموشی نیز بیشتر می شود. اما نباید نگران باشید چرا که راه کار دارد، و آن هم مرور و جمع بندی کنکور است.

مرور و جمع بندی کنکور

اگر شما هم یک دانش آموز کنکوری هستید و به تسلط رسیده اید و یا کتاب ها و درس ها را به پایان رسانیده اید و حال که نوبت به مرور و جمع بندی کنکور است از روش خود استفاده می کنید مسئله ای نیست، ولی بهتر است روش های زیر را که کاملا اصولی هستند را برای راحتی کار خود با جوابدهی بسیار بالاتر از هر روش دیگر بکار ببرید.

تکنیک های مرور و جمع بندی کنکور   

تکنیک های مرور و جمع بندی در کنکور زیاد است. اما تعداد محدودی از آنها کارساز میباشد. اولین قدم و مرحله در مرور و جمع بندی کنکور بازیابی اطلاعات است. که برای درس هایی مانند زیست شناسی بسیار عالی می باشد. در این روش شما می بایست آنچه که خوانده اید و در ذهن تان ذخیره شده است را برای خودتان بازیابی کنید. در ابتدا شما بخش یا فصلی را که می خواهید مرور کنید از بخش فهرست ها نگاه می کنید. و بدون آنکه به سراغ متن اصلی کتاب بروید از روی سرفصل ها محتوای یا تیترها را برای خودتان توضیح می دهید.

 

تشریح و تحلیل  مباحث

تا به اینجا قرار است که شما معلم خودتان باشید و مطالب را برای خود توضیح دهید.  دو حالت پیش می آید یا به موضوع مسلط هستید که این اتفاق عالی است و به سراغ بخش بعدی می روید ولی اگر موضوع را فراموش کرده بودید نیاز است که با مارکر نشان گذاری شود که این قسمت برای شما سخت بوده است. و نیاز است که دوباره با دقت بیشتری خوانده شود. مثلا شما در زیست دهم بخش گردش مواد در فصل دوم را می خواهید  مرور کنید، که ابتدا از بخش فهرست ها سر تیترها را نگاه می کنید و از روی تیترها  برای خودتان توضیح می دهید اگر نتونستید که از آن چیزی به خاطر بیاورید  و یا فراموش کردید می بایست آن را با مارکر علامت گذاری کنید. تا  بدانید که این بخش را خوانده اید و برای تان مشکل بوده است  و نیاز به مرور دارد.

تست زنی

مرحلهی بعد و یا روشی دیگر از مراحل مرور و جمع بندی کنکور تست زنی است و چون انواعی از تست برای آمادگی در کنکور وجود دارد در نتیجه لازم است که ترتیب اولویت ها در آن رعایت شود و این اولیت ها عبارتند از : در مرحله ی اول از تست زنی حتما می بایست تست هایی را که قبلا نشان دار کرده اید که این تست ها سخت بوده اند یا در آنها مشکل داشته اید را جواب دهید.

اولویت دوم در روش تست زنی برای مرور تست هایی هستند که برای جمع بندی انتخاب کردید. این تست ها را در زمان مطالعه اولیه کتاب و متن درس نشان گذاری و انتخاب کرده اید.

اولویت سوم تست زنی مرور وجمع بندی کنکور تست های کنکور های سالهای اخیر می باشد و در این تست ها بصورت جامع خود یک مرور کلی برای درس مورد نظر می شود.

اولویت آخر برای تست های تالیفی می باشد.در واقع این تست ها اصلا اولویت ندارند. چون زمان زیادی را از شما خواهند گرفت. و بهتر است که این تست ها در زمان مطالعه کتاب برای تثبیت مطالب در ذهن استفاده شود.

 

نتیجه 

مرور و جمع بندی کنکور همیشه برای دروس سخت و یا تخصصی نیست. بلکه دروس عمومی و دروس آسانی که فکر میکنید بر آنها مسلط هستید بسیار امری ضروری و مهم هستند.در مرور و جمع بندی کنکور استفاده از حاشیه نویسی و خلاصه نویسی در کتاب می تواند سرعت عمل شما را در زمان یادآوری و مرور بالاتر ببرد و یک جورایی بهینه سازی و جلوگیری از اتلاف وقت شما می باشد که بجای دوباره نوشتن مطالب بسیار مناسب می باشد.

 

 

ارتباط با ما

برای کسب مشاوره رایگان، سفارش پکیج های آموزشی و کنکوری و ارتباط با مشاورین ارشد حرف آخر میتوانید با شماره های 09120085450 و 09106620394 تماس حاصل فرماید.

ثبت نام طرح نخبگان

مشاوره رایگان

پشتیبانی آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *