https://harfehakhar.com/sitemap.xml
حرف آخر
حرف آخر

وسواس مطالعاتی – مشکلات ناشی از وسواس مطالعاتی- موسسه کنکوری حرف آخر

وسواس مطالعاتی

وسواس مطالعاتی چیست ؟ یکی از سوالات داوطلبان از مشاوران ما این است که چرا ما احساس می­کنیم هرچقدردرس می­خوانیم یا قبلا خوانده­ایم  فراموش می­کنیم؟ گاهی اوقات جواب این موضوع، وسواس مطالعاتی است. وسواس چیست؟ از نظر روانشناسان این عارضه یک اختلال رفتاری است که بر افکار و اعمال افراد تاثیر می­گذارد. اختلال وسواس جبری یک اختلال عصبی که توسط فکرها و ترس­های غیر منطقی، ما را به تکرار بعضی از رفتارها وا می­دارد. کسانی که به این عارضه مبتلا هستند علی رغم اینکه تلاش می­کنند تا فکر­های وسواسی را از خود دور کنند، اما این دائما در سرشان تکرار می­شود و این مشکل آن­ها را داخل چرخه ناراحت کننده­ای می­کنند و برای خلاصی از این افکار مجبورند کار­ها تکراری را انجام دهند.

 

تعریف وسواس

وسواس یک چرخه دارد ابتدا ذهن غرق فکر ترس و نگران می­شود بعد به صورت اضطراب و پریشانی ظاهر میشود و در نهایت برای پایان دادن به این افکار و اضطراب دست به عمل می­شویم و چون این چرخه آزار دهنده است فرد در بلند مدت دچار کسالت و افسردگی و کاهش کیفیت زندگی می­شود.

وسواس مطالعاتی

وسواس مطالعاتی یک شاخه از این اختلال است و در این نوع وسواس فرد احساس میکند هر چه را که خوانده فراموش می­کند یا اینکه بر صد درصد مطالب تسلط ندارد و سعی می­کند بیشتر آن متن را بخواند تا این احساس را رفع کند. در این نوع وسواس دانش آموز در اثر استرس و نگرانی که از آینده دارد، که نکند رتبه بدی داشته باشم یا سر جلسه نتوانم به سوال مربوط به این موضوع جواب بدهم، و از افکار او نشات می­گیرد باعث می­شود فرد چندین بار یک صفحه یا موضوع را مطالعه کند.این افراد نه تنها نمی­توانند به تمامی درس­ها و برنامه خود برسند در اثر هدر دادن زمان بلکه مطالبی را که اینگونه خوانده اند بخاطر اضطراب و نداشتن تمرکز فراموش می­کنند.

 

وسواس مطالعاتی در کنکور

وسواس مطالعاتی برای یک کنکوری مانند قرص سیانوراست و عامل مرگ موفقیت اوست. در ادامه به راهکارهایی برای مقابله با این اختلال  اشاره می­کنیم. به افکار منفی میدان ندهیم، جرقه ابتدایی این موضوع، افکار منفی و تصوراتی که در ذهن ایجاد می­شوند، هستند اگر این افکار به سراغ­تان آمد آنها را روی یک برگه کاغذ یادداشت کنید و بگویید که بعدا آن را بررسی خواهید کرد و به سرعت این افکار را پس بزنید و به ادامه مطالعه بپردازید. مطمئن باشید این نگرانی که شما یاد نگرفته اید با نمره ها یا درست پاسخ دادن به سوالات رفع خواهد شد و افکارتان که نوشته ­اید بی خود شما را آزار میدهد و نباید اصلا به آن­ها اهمیت داد.

وسواس مطالعاتی

زمینه وسواس مطالعاتی

در وبلاگ­های قبلی یکی از عوامل نداشتن تمرکز هنگام مطالعه را کند خوانی دانستیم. کند خوانی علاوه بر این، باعث وسواس مطالعاتی هم می­باشد چرا که زمانی ذهن باید به سرعت اطلاعات دریافت کند نمی­کند و در نتیجه به افکار منفی می­پردازد و شخص را مجبور میکند چندین بار یک صفحه را بخواند، پس با سرعت بیشتری مطالب را بخوانید.

 

مشکلات وسواس مطالعاتی

عدم برنامه ریزی

بیشتر افراد وسواس مطالعاتی برنامه­ریزی ندارند اگر شما برنامه بلند مدت و در بطن آن برنامه­های کوتاه مدت داشته باشید قطعا دچار وسواس مطالعاتی نخواهید شد چرا که مجبورید برنامه تان را عملی کنید و فرصتی برای وسواس به خرج دادن ندارید.

 

انتظار زیاد

موضوع دیگری که این افراد با آن درگیرند اینکه باید هنگام مطالعه باید 100% موضوع را یاد بگیرند. عزیزان قرار نیست شما با چندین بار خواندن 100% همه متن را کشف و یادبگیرید شما با دو دور متن کتاب قسمت اعظم موضوع را میفهمید بعد با حل تست و تمرین زیاد مابقی را دریافت می­کنید. برای اینکه بعدها احساس کردید که مطالب فراموش شده است، راه حل این هم، خلاصه برداری کردن حاشیه نویسی و علائمی که فوری مطلب را به یاد بیاورید، هستش و با مرور و بازگویی مطالب سریعتر و با صرف زمان کمتر میتوان همه را به خاطر آورد.

 

ارتباط با ما

وسواس داشتن در هیچ امری درست نیست وسواس باعث اسراف است و دین ما این را به شدت نهی کرده، زمان و عمرتان را بیهوده هدر ندهید و به خودتان اعتماد داشته باشید، ذهن شما اگر مهارت تمرکز کردن را نداشت که بر این افکار تمرکز نمی­کرد این شما هستید که در جهت اشتباه از این مهارت استفاده می­کنید پس بر درستان تمرکز کنید و مسیر تان را با قدرت ادامه بدهید بدون نگرانی و وسواس داشتن. برای کسب مشاوره رایگان و ارتباط با دپارتمان رتبه برتر حرف آخر میتوانید با شماره های 09120085450 و 09106620394 تماس حاصل فرماید.

مشاوره کنکوری

سفارش محصولات کنکوری حرف آخر

برنامه ریزی

 

ادبیات 6040

دین و زندگی 6040

زیست 6040

سوالات احتمالی کنکور

دیدگاه‌ها (0)

*
*

پانزده + 20 =

enamad