وسواس مطالعاتی – راهکارهای رفع وسواس مطالعاتی

وسواس مطالعاتی

وسواس مطالعاتی چیست؟ یکی از سوالات داوطلبان از مشاوران ما این است که چرا ما احساس می­کنیم هرچقدردرس می­خوانیم یا قبلا خوانده­ایم  فراموش می­کنیم؟ گاهی اوقات جواب این موضوع، وسواس مطالعاتی است. وسواس چیست؟ از نظر روانشناسان این عارضه یک اختلال رفتاری است که بر افکار و اعمال افراد تاثیر می­گذارد. اختلال وسواس جبری یک اختلال عصبی که توسط فکرها و ترس­های غیر منطقی، ما را به تکرار بعضی از رفتارها وا می­دارد. کسانی که به این عارضه مبتلا هستند علی رغم اینکه تلاش می­کنند تا فکر­های وسواسی را از خود دور کنند، اما این دائما در سرشان تکرار می­شود و این مشکل آن­ها را داخل چرخه ناراحت کننده­ای می­کنند و برای خلاصی از این افکار مجبورند کار­ها تکراری را انجام دهند.

تعریف وسواس

وسواس یک چرخه دارد ابتدا ذهن غرق فکر ترس و نگران می­شود. بعد به صورت اضطراب و پریشانی ظاهر میشود. و در نهایت برای پایان دادن به این افکار و اضطراب دست به عمل می­شویم و چون این چرخه آزار دهنده است فرد در بلند مدت دچار کسالت و افسردگی و کاهش کیفیت زندگی می­شود.

وسواس مطالعاتی

وسواس مطالعاتی یک شاخه از این اختلال است و در این نوع وسواس فرد احساس میکند هر چه را که خوانده فراموش می­کند. یا اینکه بر صد درصد مطالب تسلط ندارد و سعی میکند بیشتر آن متن را بخواند تا این احساس را رفع کند. در این نوع وسواس دانش آموز در اثر استرس و نگرانی که از آینده دارد، که نکند رتبه بدی داشته باشم یا سر جلسه نتوانم به سوال مربوط به این موضوع جواب بدهم، و از افکار او نشات می­گیرد باعث می­شود فرد چندین بار یک صفحه یا موضوع را مطالعه کند.این افراد نه تنها نمی­توانند به تمامی درس­ها و برنامه خود برسند در اثر هدر دادن زمان بلکه مطالبی را که اینگونه خوانده اند بخاطر اضطراب و نداشتن تمرکز فراموش می­کنند.

برخی علل وسواس در مطالعه

گاها وسواس مطالعاتی زیاد باعث ایجاد مشکلاتی جسمی، مانند سردرد، خستگی زود هنگام، چشم درد، سوزش گوارشیف کاهش اشتها و افسردگی نیز میشود. کلیه این عوامل به عنوان مانع باز دارنده، سد راه موفقیت داوطلب میشود.  وسواس در مطالعه درونی است. بر خلاف برخی مشکلات در زمینه مطالعه در کنکور که بیرونی است، منشاء وسواس مطالعاتی درونی و بر خواسته از تفکر داوطلب است. اما برخی عوامل بیرونی مانند سبک مطالعه، منبع کنکوری، روش مطالعه و انتظارات غیر معمول میتواند به ایجاد و یا تشدید آن بی انجامد. به طور مثال داوطلب با منابع کنکوری سطح پایین توانایی فع مشکلات یادگیری و آموزشی را ندارد و به دلیل تکرار و تکررهای زیاد به نوعی وسواس مطالعاتی دچار میشود. 

بنابراین با کنترل عوامل بیرونی وسواس تا حد زیادی میتوان از ایجاد و تشدید آن پرهیز کرد. تغییر در محیط مطالعه و ایجاد تفریحات سالم مانند ورزش کردن میتواند در کنترل آن تاثیر زیادی داشته باشد. محبوش کردن خود در منزل و پافشاری روی رفع این مشکلی، راهکار صحیحی نیست. بیان و ابراز مشکل با دیگران میتواند کمک کنند باشد. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید میتوانید با مشاوره تحصیلی خود مشورت داشته باشید.

 

وسواس مطالعاتی در کنکور

وسواس مطالعاتی برای یک کنکوری مانند قرص سیانوراست و عامل مرگ موفقیت اوست. یکی دیگر از عوامل وسواس مطالعاتی، حواس پرتی است. افکار ما در نتیجه رفتارهای غلط فکری کمتر در خدمت ماست. دانش آموزان زیادی از حواس پرتی گله مند هستند. لازم است که به این نکته توجه شود که افکار ما در کنترل ماست. اما در اثر سو کنترل آن، حواس پرتی به یکی از رفتارهای ما تبدیل میشود. این امر باعث کاهش کیفیت مطالعه و همچنین اتلاف زمان میشود. در اثر حواس پرتی احساس عدم توانایی در رفع مشکلات درسی به دانش آموز القاء میشود. به همین جهت برای جبران کاستی ها مطلب یا مبحثی را چندین مرتبه تکرار میکند. این امر به مرور زمان به واسوس مطالعاتی و رفتار داوطلب تبدیل میشود. بنابراین موثرترین راه برای رفع وسواس مطالعاتی، جلوگیری از حواس پرتی است.

یکی از موثرین راهها برای تمرین تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی، استفاده از قانون 15 دقیقه است. طبق این قانون 15 دقیقه فقط روی یک هدف، یک موضوع یا یک عنوان فکر کن. تمرین این قانون کمک بزرگی به تمرکز حواس شما میکند. استفاده از روش های تجربی مانند نوشیدن آب موقع حواس پرتی، بستن کش به انگشت و ایجاد تلنگر موقع حواس پرتی، هشدار درونی به خود و … هم میتواند در ایجاد تمرکز به شما کمک کند. ببرای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله تمرکز حواس هنگام مطالعه را مطالعه کنید.

زمینه وسواس مطالعاتی

در وبلاگ­های قبلی یکی از عوامل نداشتن تمرکز هنگام مطالعه را کند خوانی دانستیم. کند خوانی علاوه بر این، باعث وسواس مطالعاتی هم می­باشد. چرا که زمانی ذهن باید به سرعت اطلاعات دریافت کند نمی­کند. در نتیجه به افکار منفی می­پردازد.  شخص را مجبور میکند چندین بار یک صفحه را بخواند، پس با سرعت بیشتری مطالب را بخوانید. نکته دوم اینکه کنکور چالش برانگیز ترین رقابت تحصیلی دانش آموزان محسوب میشود. از آنجای که آینده کاری و شغلی داوطلبان به این رقابت گره خورده، طبیعتا توام با استرس و اضطراب است. حد نرمال این وضعیت طبیعی و قابل قبول است. اما چنانچه از حد نرمال فراتر رود بی شک به معضل تبدیل میشود و یکی از اثرات آن ایجاد یا تشدید وسواس مطالعاتی است. نکته سوم، عدم خودباوری و عدم اعتماد به نفس در داوطلبان است. 

چنانچه از حیث روحی و روانی پیشاپیش شکست را پذیرفته اید و قبول کرده اید، نمیتوانید موفقیت را عملا تجربه کنید. خیلی از داوطلبان با همچین مشکلی مواجه هستند. از حیث روحی خود را باخته و به صورت سوری دارند برای کسب رتبه تلاش میکنند. این دوگانگی به دلیل بلند مدت بودن دوره آزمون سراسری دچار مشکلات زیادی از جمله وسواس مطالعاتی میشود.

مشکلات وسواس مطالعاتی

عدم برنامه ریزی

یکی از دغدغه های اصلی داوطلبان کنکوری عدم برنامه ریزی است. آن دسته از داوطلبان که وسواس مطالعاتی دارند احساس میکند برنامه ریزی فرآیندی ماورائی است و اگر هر کسی برای آنها برنامه ریزی کند چون به وسواس مطالعاتی دچار هستند بعد از یک الی دو هفته از انجام و اجرای آن پرهیز میکنند. چون مدام احساس میکنند با این برنامه ریزی موفقیتی کسب نمیشود. 

انتظار زیاد

موضوع دیگری که این افراد با آن درگیرند اینکه باید هنگام مطالعه باید 100% موضوع را یاد بگیرند. عزیزان قرار نیست شما با چندین بار خواندن 100% همه متن را کشف و یاد بگیرید. شما با دو دور متن کتاب قسمت اعظم موضوع را میفهمید. بعد با حل تست و تمرین زیاد مابقی را دریافت می­کنید. برای اینکه بعدها احساس کردید که مطالب فراموش شده است، راه حل این هم، خلاصه برداری کردن حاشیه نویسی و علائمی که فوری مطلب را به یاد بیاورید. با مرور و بازگویی مطالب سریعتر و با صرف زمان کمتر میتوان همه را به خاطر آورد.

ارتباط با ما

وسواس داشتن در هیچ امری درست نیست. وسواس باعث اسراف است. و دین ما این را به شدت نهی کرده، زمان و عمرتان را بیهوده هدر ندهید و به خودتان اعتماد داشته باشید، ذهن شما اگر مهارت تمرکز کردن را نداشت که بر این افکار تمرکز نمی­کرد. این شما هستید که در جهت اشتباه از این مهارت استفاده می­کنید پس بر درستان تمرکز کنید و مسیر تان را با قدرت ادامه بدهید بدون نگرانی و وسواس داشتن.

برای کسب مشاوره رایگان و ارتباط با دپارتمان رتبه برتر حرف آخر میتوانید با شماره های 09120085450 و 09106620394 تماس حاصل فرماید.

مشاوره کنکوری

سفارش محصولات کنکوری حرف آخر

برنامه ریزی

 

سوالات احتمالی کنکور

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *