مقالات

8 نکته برتر برای ایجاد فضای مطالعه

فضای مطالعه مناسب برای کنکور

بی شک انتخاب فضای مطالعه مناسب تاثیر شگرفی برای موفقیت تحصیلی دانش آموزان به ویژه داوطلبان آزمون سراسری دارد. روش های مطالعه موثر کدام است؟ چگونه برنامه ریزی کنم؟ بهترین فضای مطالعه کدام است؟ کتابخانه بروم یا در منزل مطالعه کنم؟ سوالاتی از قبیل همواره دغدغه داوطلبان و دانش آموزان است.

در این مقاله به 9 نکته مهم در انتخاب فضای مطالعه و باید و نباید های آن اشاره کرده ایم که بسته به فضای مطالعه شما میتوانید کارساز باشد و به شما کمک کند که راندمان بسیار خوبی داشته باشید.

محیطی که در آن مطالعه خود را انجام می دهید می تواند بر توانایی شما برای کار خوب تأثیر بگذارد.  یک فضای مطالعه خوب قدرت شگفت انگیزی برای تأثیرگذاری بر موفقیت تحصیلی شما دارد. همانطور که در نقش جدید خود به عنوان یک دانش آموز قرار می گیرید و فضای مطالعه خود را تنظیم می کنید، به این فکر کنید که چه چیزی صادقانه برای شما مفید است و چه چیزی نیست. تصمیماتی که در مورد محل کار و زمان کارتان می گیرید واقعاً می تواند در بهره وری شما تفاوت ایجاد کند.

8 نکته برتر برای ایجاد فضای مطالعه

ایجاد یک حریم خصوصی

فضای مطالعه نقش مهمی در تضمین کار موثر شما دارد. محیط شما نه تنها می تواند به کارایی شما کمک کند، بلکه روی راندمان و کیفیت مطالعه شما نیز تاثیر می گذارد.

یک فضای مطالعه خوب چند الزام اساسی دارد. به میز یا میز، صندلی، دسترسی به برق، سیگنال اینترنت در صورت نیاز، و منبع نور خوب مانند چراغ رومیزی یا چراغ های سقفی با موقعیت مناسب نیاز دارد. فضای شما باید به اندازه کافی خنک یا گرم باشد تا هنگام مطالعه راحت باشد. سعی کنید آن را به مکانی دلپذیر تبدیل کنید که می خواهید در آن باشید – نه یک محیط ناراحت کننده که شما را وادار می کند فقط حداقل کاری را که باید انجام دهید و ترک کنید.

در صورت امکان، منطقه‌ای را بیابید که بتوانید به طور انحصاری برای جلسات مطالعه خود از آن استفاده کنید و بتوانید همیشه از آن استفاده کنید. فضاهایی با اهداف چندگانه می توانند چالش هایی داشته باشند.

ایجاد یک منطقه بدون حواس پرتی تعیین شده، کلید یک محیط کاری مولد است. در صورت امکان، فضای مطالعه شما باید فقط برای مطالعه استفاده شود. تبدیل آن به یک منطقه مطالعه تعیین شده، ارتباط آن با یادگیری را حفظ می کند.

دانش آموزان اغلب ترجیحات منحصر به فرد خود را در مورد فضاهای مطالعه دارند. برخی دوست دارند در کافی شاپ های شلوغ درس بخوانند، در حالی که برخی دیگر در گوشه های آرام کتابخانه کالج خود بهترین مطالعه را دارند. اما مطالعه خارج از خانه همیشه یک گزینه نیست .ایجاد یک فضای مطالعه  آرام و اختصاصی در خانه مزایای زیادی دارد. نکته مهم در این مورد این است که در کجا شما میتوانید آرامش و پیشرفت در مطالعه داشته باشید.

اگر نمی‌تواند همیشه فضای مطالعه اختصاصی داشته باشد، به دیگران اطلاع دهید که چه زمانی از آن استفاده می‌شود. بسته به شخصیت شما از نوشته های هشداری مانند «مزاحم نشوید»، «بی‌صدا، لطفاً» یا «لطفا ساکت – من اینجا درس می‌خوانم!» استفاده کنید.

ایجاد فضای مطالعه مناسب برای کنکور

نورپردازی خوبی داشته باشید

انسان عاشق نور طبیعی است. کمی نور طبیعی منعکس شده می تواند گرما و سرزندگی را به اتاق بیاورد که برای ایجاد یک فضای مطالعه مفید ضروری است. سعی کنید یک میز یا میز کوچک در نزدیکی پنجره بچینید که اجازه دهد نور طبیعی در طول زمان مطالعه وارد آن شود. نور طبیعی از نظر جسمی و روحی برای شما مفید است.

اگر بخواهید برای مدت طولانی در یک ناحیه کم نور بخوانید یا روی صفحه کامپیوتر تمرکز کنید، ممکن است خستگی چشم رخ دهد. چراغ‌های معمولی اتاق ممکن است برای حمایت از بهداشت بینایی برای دوره‌های طولانی مطالعه کافی نباشد. مطمئن شوید که محل یادگیری شما دارای نور کافی است. برای مطالعه، داشتن نور پشت سرتان و رفتن از روی شانه برای روشن کردن کتاب درسی می تواند موثر باشد. برای میز خود، پایه لامپ‌ها را در سطح چانه قرار دهید تا منبع همیشه خارج از چشم باشد.

فضای مطالعه برای دانش آموزان
فضای مطالعه را مرتب نگه دارید

از صندلی مناسب استفاده کنید

راحتی لزوما به معنای خم شدن روی مبل نیست. صندلی را انتخاب کنید که پشتیبانی و راحتی را ارائه دهد. بهترین صندلی ها برای مطالعه، پشتیبانی ارگونومیکی را ارائه می دهند که شما را به حالت نشستن خنثی می رساند. این وضعیت خلق و خوی شما و توانایی تمرکز را بهبود می بخشد و به شما این امکان را می دهد که به طور قابل توجهی سریعتر دروس را طی کنید.

سعی کنید طوری بنشینید که پاهایتان روی زمین صاف باشد و زانوهایتان در زاویه ۹۰ درجه باشد. رویه میز باید به شما این امکان را بدهد که ساعد خود را روی میز قرار دهید یا بتوانید بدون هیچ فشاری روی مفاصل خود تایپ کنید.

میز خود را مرتب نگه دارید

همانطور که راحتی می تواند یک فضای مطالعه را ایجاد یا خراب کند، تمیزی نیز می تواند تعیین کند که آیا این فضا به بهره وری شما می افزاید یا خیر. مرتب نگه داشتن فضای مطالعه بسیار مهم است، زیرا در صورت استرس ناشی از آشفتگی می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. گردگیری منظم یا پاک کردن محل مطالعه می تواند استرس را کاهش دهد و منجر به ایجاد یک محیط موثرتر شود.

در برخی از دانش آموزان بهم ریختگی حواس آنها را پرت می‌کند. بی نظمی بیش از حد می تواند منجر به حواس پرتی های غیر ضروری شود. فقط آنچه را که در آن زمان به آن نیاز دارید در مقابل خود نگه دارید. یک فضای کاری به هم ریخته می تواند به ذهن درهم ریخته منجر شود.

برای کارآمدی و بدون حواس پرتی استفاده از فضای کاری فقط چیزهایی را که روزانه استفاده می کنید در دسترس قرار دهید. فضای روی میز مطالعه مرتب باشد که به آرامش شما کمک میکند.

لوازم و ابزارها را به صورت استراتژیک پشت مانیتور یا زیر میز خود پنهان کنید.

فضای مطالعه را شخصی کنید

می توانید فضای مطالعه خود را به روش های مختلف شخصی سازی کنید، مانند افزودن پرده، قفسه، عکس، ساعت، آثار هنری، گیاهان و موسیقی. تابلوهای یادداشت، دستور کارها و تخته های چوب پنبه ای نیز می توانند فضا را شخصی تر کنند و در عین حال به شما کمک می کنند تا محیط مطالعه خود را سازماندهی کنید.

برخی از دانش آموزان با گوش دادن به موسیقی کلاسیک بهتر یاد می گیرند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند در سکوت کامل مطالعه کنند. اختصاصی کردن فضای مطالعه به شما آرامش وتمرکز بیشتر میدهد. برای افزایش تمرکز بیشتر نیزمیتوانید مقاله تمرکز در مطالعه را بخوانید. همچنین میتوانید نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید.

تمام عوامل حواس پرتی را حذف کنید.

قبل از شروع به همه چیزهایی که نیاز دارید دسترسی آسان داشته باشید.

با نورپردازی آزمایش کنید.

فضای مطالعه خود را با دمای ایده آل تنظیم کنید.

زمان خود را مدیریت کنید

مدیریت زمان رمز موفقیت شما در مطالعه است. زمان شروع و پایان هر جلسه از مطالعه را مشخص کنید تا قبل از اتمام جلسه به خود اجازه ترک کردن میز و اتاق مطالعه را ندهید مگر در شرایط اضطراری که مجبور به ترک میز مطالعه خود شوید.

مدیریت زمان و تهعد به آن کمک میکند شما به اهدافتان مقید بمانید. اولویت بندی در مدیریت زمان مطالعه بسیار مهم است. بی شک برخی از امورات از اهمیت بالای برخودار هستند و برخی دیگر کمتر که این موضوع در مدیریت زمان باید گنجانده شود. داشتن برنامه ای برای مراجعه به هر روز می تواند به شما کمک کند تا زمان خود را بهتر تخصیص دهید، وظایف خود را اولویت بندی کنید و تشخیص دهید چه زمانی می توانید (و باید) در طول روز استراحت کنید. از به تعویق انداختن و اتلاف وقت برای فعالیت هایی که به اهداف شما کمکی نمی کنند، خودداری کنید.

تعیین اهداف قبل از شروع به نفع شماست. قبل از شروع یک تکلیف، تصمیم بگیرید که چه زمانی را می خواهید تمام کنید و از ساعت برای ادامه حرکت به جلو استفاده کنید.

گوشی خود را کنار بگذارید

از گوشی خود دوری کنید نادیده گرفتن جذابیت گوشی هنگام مطالعه سخت است. تلفن هوشمند مدرن شاید ابزار نهایی و حواس پرتی نهایی باشد. هنگام مطالعه آن را کنار بگذارید.تلفن خود را خاموش کنید یا آن را در حالت مزاحم نشوید قرار دهید تا جذابیت زنگ های اعلان شما را از مطالعه دور نکند. همچنین سعی کنید آن را به خوبی دور از دسترس قرار دهید تا نتوانید به طور انعکاسی آن را بگیرید.

اگر از تلفن خود به عنوان ماشین حساب یا ابزار دیگری استفاده می کنید، آن را در حالت هواپیما قرار دهید که اتصالات بی سیم و سلولی را قطع می کند. می توانید آنها را برای وقفه های مطالعه (کوتاه) خود دوباره روشن کنید.

خودداری از خوردن حین مطالعه

هنگام مطالعه از خوردن تنقلات خودداری کنید. اگر مجبورید میان وعده هایی دم دست داشته باشید، میوه ها، سبزیجات تازه یا میان وعده های سبوس دار را انتخاب کنید. سعی کنید در حین مطالعه از مصرف بیش از حد قند و کافئین خودداری کنید. اینها ممکن است باعث شود شما احساس عصبانیت کنید و خسته به نظر برسید و احساس کلافگی داشته باشید.

سعی کنید میان وعده خود را برای زمانی که استراحت مطالعه می کنید ذخیره کنید. شما از آنچه می خورید آگاهی بیشتری خواهید داشت و این روش خوبی برای پاداش دادن به خودتان برای کاری است که به خوبی انجام داده اید.

با این حال، نیازهای بدن خود را نادیده نگیرید. برای خود یک وعده غذایی یا میان وعده استراحت دهید یا قبل از اینکه قهوه خود را دوباره پر کنید، زمان مشخصی را به خود اختصاص دهید. به این ترتیب از ذهن و بدن خود مراقبت می کنید.

مشاوره رایگان موسسه حرف آخر

دانش آموزان و داوطلبان کنکوری میتوانند تجربه و نظر خود را به صورت کامنت در این مقاله در مورد فضای مطالعه با ما و سایر دوستان دیگر به اشتراک بگذارند. شما از فضای مطالعه چه تجربه موفقی دارید به اشتراک بگذارید. برای کسب مشاوره رایگان و ارتباط با دپارتمان رتبه برتر حرف آخر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرماید.

09106620394

09120085450

02166094258

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *