آفت های کنکور

آفت های کنکور همیشه برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور یک معضل و سد راه بوده است. از آنجا که کنکور سرنوشت ساز ترین مقطع زندگی دانش آموزان است لازمه که داوطلبان کنکور این آفت ها را بشناسند و با پرهیز از آنها راه موفقیت را به خوبی طی کنند.

آفت های کنکور

شناختن آفت های کنکور باعث میشود که دانش آموزان و داوطلبان کنکور  از این موانع پرهیز کنند و بتوانند رتبه خوبی را در کنکور کسب کنند. شاید خیلی از داوطلبان با آفت های کنکور مواجه هستند و آنها را میشناسند اما به دلایل متعدد که به آن خواهیم پرداخت راهکار و راه حلی برای کنار زدن این آفت ها به کار نمی بنند. اکنون قصد داریم به معرفی این آفت ها و توضیحات لازم برای آن بپردازیم.

 

آفت های کنکور

عدم پشتکار

اولین آفت بزرگ موفقیت در کنکور عدم پشتکار و تلاش است. اکثر داوطلبان کنکور، را با جدیت هر چه تمام شروع میکنند. اما بعد از سپری شدن ۲ الی ۳ ماه  از شروع، به یکباره زمان و تایم مطالعه کاهش پیدا میکند و حتی بعضی از داوطلبان علیرغم میل باطنی مطالعه و خواندن کنکور را کنار میگذارند. و نهایتا در ۲ الی ۳ ماه منتهی به  کنکور مجددا استارت میزنند. که به یکباره دچار اضطراب، ترس و استرس میشوند چون زمان را از دست داده اند و دیگر فرصتی برای تلاش و کوشش باقی نمانده است. موفقیت در کنکور مرهون تلاش و پشتکار پیوسته و مداوم است. داوطلبان عزیز توجه داشته باشند که باید تا روز آخر کنکور با یک انرژی، توان و انگیزه پیش بروید. توقف در مسیر موفقیت آفت بزرگی است که نتیجه آن شکست و عدم موفقیت است.

علت آفت عدم پشتکار

اشاره شد که عدم پشتکار یکی از آفت ها کنکور محسوب میشود، علت این امر عدم داشتن هدف است. داوطلب کنکوری به دلایلی از قبیل چشم و هم چشمی، انتظار خانواده، شرایط درسی و کلاسی و غیره تن به مطالعه و خواندن کنکور میدهد اما این دلایل نمیشود که هدفش را انتخاب کرده است. عدم داشتن هدف باعث سردرگمی و شکست داوطلب کنکوری میشود. در قدم اول باید هدف شما مشخص و روشن باشد تا بتوانید تلاش و پشتکارتان را به هدفتان گره بزنید و برای رسیدن به هدفتان مبارزه کنید.

عدم برنامه ریزی

یکی دیگر از آفت های کنکور نداشتن برنامه ریزی است. خیلی از دانش آموزان متاسفانه برنامه مدون ندارند و مدام پیگیر امر مشاوره برای نوشتن برنامه ریزی هستند. غافل از اینکه هیچ کدام از این برنامه ها کار ساز نیستند و باید خودش آستین همت را بالا بزند. برنامه ریزی یعنی شناخت ضعف و نقاط قوت و چیدن راهکارهای مدون برای تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت. پس دانش آموز یا داوطلب کنکوری بیشتر از هر مشاوری از توانایی خودش آگاه تر است. تجربه ثابت کرده است که دانش آموزانی که خودشان برنامه ریزی را برعهده میگیرند موفق تر از سایر دانش آموزانی هستند که مشاور یا هر کسی دیگری امر برنامه ریزشان را برعهده گرفته است.

ترس از ضعف ها

یکی دیگر از آفت های کنکور ترس از ضعف ها است. به طور قطع داوطلب کنکوری همه موارد درسی را به یک اندازه قوی نیست. در مباحثی دارای نقطه قوت و در بعضی دیگر دارای نقطه ضعف است. ترس از مواجه شدن با ضعف ها باعث میشود داوطلب استارت کنکور را با نقاط قوت شروع کند. مدام رفع اشکالات و رفع ترس ها را به تعویق میندازند. این امر باعث میشود داوطلب کنکوری زمان را از دست بدهد و دیگر فرصت کافی برای ضعف هایش نداشته باشد. بنابراین توصیه ما این است که اول با ترس هایتان مواجه شوید و قبل از اینکه آنها به کابوس موفقیت شما تبدیل شوند آنها را رفع کنید.

مشاوره توسط دپارتمان رتبه برتر حرف آخر

داوطلبان و دانش آموزان کنکوری به طور جدی با ترس های کنکوریتان مواجه شوید و در قدم اول سعی کنید روی ترس و ضعفتان غلبه کنید و بعد سر وقت نقاط قوت خود بروید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و ارتباط با مشاورین ارشد حرف آخر با شماره ۰۹۱۰۶۶۲۰۳۹۴ تماس حاصل فرماید.

آفت های کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
enamad