رشته پرستاری – مشاوره ویژه و اطلاعات لازم برای رشته پرستاری

رشته پرستاری یکی از رشته های مورد دلخواه و جذاب خیلی از داوطلبان کنکور تجربی است. دلایل زیادی برای جذابیت و محبوبیت رشته پرستاری وجود دارد که امروز قصد داریم در این مقاله به تشریح آن بپردازیم. در این مقاله به تاریخچه رشته پرستاری، وظایف پرستاری، آشنایی با واحدهای درسی، درصد و رتبه قبولی، بازار کار پرستاری و گرایشات مقطع ارشد بپردازیم.

 

رشته پرستاری

 تاریخچه رشته پرستاری در ایران

اولین مدرسه پرستاری در ایران به سال ۱۲۹۴ شمسی در شهر ارومیه دایر شد. و بعدا در سال ۱۱۳۷ شمسی پذیرش داوطلبان با مدرک دیپلم برای یک دوره ۳ ساله شروع شد. تا اینکه در سال ۱۳۵۴ شمسی وزارت علوم وقت دوره لیسانس پرستاری را تصویب کرد و دوره پرستاری از ۳ سال به ۴ سال افزایش یافت. به مرور و در دهه ۶۰ شمسی با تشکیل دانشکده های پرستاری در سراسر کشور این رشته دانشگاهی توسعه فراوانی پیدا کرد.

وظایف پرستاری

پرستاری بعنوان یکی شاخه های رشته پزشکی به مرور توسعه زیادی پیدا کرده است و امروزه بر خلاف گذشته رشته پرستاری و عهده دار شدن این امر نیازمند مدرک معتبر دانشگاهی است چون این رشته فقط وظیفه مراقبت از بیماران و آسیب دیدگان را ندارد. در خیلی از تقسیم بندی های دانشگاهی و آکادمیک ارزش رشته پرستاری هم تراز رشته پزشکی اعلام شده است. بخشی از وظایف رشته پرستاری به شرح ذیل میباشد.

 1. مراقبت از بیماران و انجام مراقبت های بهداشتی از قبیل پانسمان و تزریقات
 2. نقش آموزش دهنده به سایر افراد
 3. نقش رابط و هماهنگ کننده بین بیمار و پزشک
 4. مسئولیت مدیریت بخش

آشنایی با واحدهای درسی رشته پرستاری

طول دوره کارشتاسی پرستاری حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ است که ۸ الی ۱۰ ترم طمان میبرد و تعداد واحدهای که در طول این زمان باید پاس شود ۱۳۰ واحد است. که برخی از واحد های پایه شامل فیزیولوژی، انگل شناسی، میکروب شناسی  و ….  و دروس تخصصی شامل پرستاری بهداشت، پرستاری مادران، بیمارهای داخلی و غیره است.

حداقل درصد و رتبه لازم برای قبولی پرستاری

حداقل درصد لازم برای قبولی در رشته پرستاری  برای دروس عمومی و تخصصی ۳۸ الی ۴۵ است که بستگی به سطح پذیرش، رقابت و دانشگاه مد نظر تغییر میکند. حداقل رتیه لازم برای قبولی در رشته پرستاری در منطقه یک ۱۲۵۰۰ برای منطقه دو ۲۶ هزار و برای منطقه سه ۱۷ هزار است.

بازار کاری و تحصیلی پرستاری

 تحصیل در رشته پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد. در مقطع لیسانس یا کارشناسی پرستاری، گرایش عمومی محسوب میشود اما در مقطع ارشد به گرایش های مختلف تقسیم میشود مانند

 • پرستاری ویژه
 • مدیریت
 • بهداشت
 • داخلی جراحی
 • اطفال
 • روان پرستاری

در مقطع دکترا نیز دارای گرایشات آناتومی، بافت شناسی و اپید میولوژی است.  اشتغال در پست های مختلف بیمارستانی از قبیل سرپرستار، پرستار شیفت، سوپروایزر بالینی، سوپروایزر کنترل عفونت، ریاست پرستاری و سورپروایزر آموزشی  برای دانش آموختگان رشته پرستاری بسته به مقطع تحصیلی، سابقه و تجربه مهیاست.

مشاوره – دپارتمان رتبه برتر حرف آخر

دانش آموزان و داوطلبان کنکور برای کسب اطلاعات بیشتر کنکوری و مشاوره رایگان از دپارتمان رتبه برتر حرف آخر با شماره ۰۹۱۰۶۶۲۰۳۹۴ تماس حاصل فرماید.

 

 

در صورت تمایل برای دریافت 1 جلسه مشاوره رایگان با مشاور ارشد موسسه حرف آخر فرم زیر را پر کنید.  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست