حرف آخر
حرف آخر

پزشکی یا دندانپزشکی – پزشکی بخونم یا دندانپزشکی بخونم؟؟؟

نمیدانم پزشکی یا دندانپزشکی  کدام را انتخاب کنم؟؟؟!!!دغدغه اصلی داوطلبان رتبه برتر کنکوری بعد از کسب رتبه انتخاب رشته است. بسیاری از رتبه برترها بعد از کسب رتبه نمیدانند که بین پزشکی و دندانپزشکی کدام را انتخاب کنند. شاید خیلی از شما دوستان کنکوری بگوید که این دغدغه نیست و اگر من رتبه برتر را کسب کنم میدانم چکار کنم. اما این مهم برای خیلی از رتبه برترها دغدغه است و ما از نزدیک با این مسئله روبرو بوده ایم. قصد داریم در مورد موقعیت اجتماعی و آینده کار دو رشته برتر تجربی یعنی پزشکی و دندانپزشکی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار بدهیم به این امید که شما دوست کنکوری رتبه برتر از الان بدانی که چکار باید بکنی و چی را انتخاب کنید.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

پزشکی یا دندانپزشکی

پزشکی – پیش نیاز ها و باید و نبایدها

رشته یا علم پزشکی یک دانش کاربردی است که هدف آن درمان بیماریها، باز توانی افراد آسیب دیده، حفظ و ارتقاء سلامتی جامعه است. دوستان کنکوری برای قبولی و نشستن سر کلاسهای رشته پزشکی در دانشگاه های برتر مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی و ایران باید به طور میانگین حداقل 75 الی 85  درصد دروس عمومی و تخصصی را در کنکور سراسری کسب کنند و برای سایر دانشگاه های دیگر مانند دانشگاههای مراکز استانی و سطح دوم و سوم باید حداقل 70 الی 75 درصد را کسب کنند.

پزشکی یا دندانپزشکی

ویژگی های منحصر بفرد رشته پزشکی

یکی از ویژگی های منحصر بفرد رشته پزشکی نسبت به رشته دندانپزشکی فرصت های شغلی متنوع است. فارغ التحصیلان رشته پزشکی با فرصت های زیاد کاری و شغلی در بیمارستان ها، درمانگاهها،مراکز خدمات درمانی و بهداشتی و موسسات زیر نظر علوم پزشکی و شرکت های تخصصی پزشکی مواجه هستند. بنابراین از حیث کاری و شغلی دامنه گسترده ای از زمینه های مختلف برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی مهیا است.

امنیت شغلی

همانگونه که اشاره شد زمینه کاری رشته پزشکی بسیار زیاد است و در تمام کشورهای جهان( درحال توسعه و توسعه یافته) جامعه پزشکی بالاترین امنیت شغلی در جوامع را دارند.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

موقعیت اجتماعی

یکی از ویژگی های برتر و منحصربفرد رشته پزشکی موقعیت اجتماعی آن در جامعه است. از قدیم الایام طبیبان جایگاه ویژه ای در جامعه داشته اند و مورد تکریم و احترام سایرین بوده اند. در بیشتر کشورها بخصوص کشورهای جهان سوم و در حال توسعه شغل پزشکی بالاترین موقعیت اجتماعی در جامعه را دارد.( در کشور آلمان معلمان و دبیران این جایگاه ویژه را در اختیار دارند). پزشکی رشته ای جهانی محسوب میشود. در سراسرجهان علم پزشکی یکسان میباشد چون بیشتر قسمت اعظم علم پزشکی در قالب کتاب و مقالات به زبان انگلیسی منتشر میشود و تمامی اصطلاحات پزشکی لاتین است. فارغ التحصیل رشته پزشکی در هر نقطه از کره خاکی میتواند کار کند.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

دندانپزشکی – پیش نیاز ها و باید و نبایدها

دندانپزشکی یک رشته تخصصی است که به سلامت دهان و دندان، بعنوان عضو مهم در سلامتی جسم و روان و زیبایی می پردازد. به لحاظ کسب درصد های لازم برای قبولی در این رشته، فرق بسیار کم و اندکی بین درصدهای رشته پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. از نظر بیشتر مردم و جامعه رشته دندانپزشکی چند پله از رشته پزشکی پایین تر است. اما خیلی از رتبه برترهای کنکور هر ساله به دلایلی مختلفی از پزشکی صرف نظر میکنند و رشته دندانپزشکی انتخاب میکنند. در تحقیقاتی که در دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 93 به عمل آمد مشخص شد که دانشجویان ورودی 93 دندانپزشکی این دانشگاه به دلیل دستیابی به درآمد زود هنگام و تاثیر اطرافیان این رشته را انتخاب کرده اند و دانشجویانی که با علاقه خود این رشته را انتخاب کرده اند بسیار کم بوده است.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

موقعیت شغلی و کاری رشته دندانپزشکی

در کشور آمریکا بین سالهای 2010 تا 2017 استخدام و موقعیت کاری رشته داندانپزشکی رشد 21 درصدی داشته است در حالی که سایر مشاغل در حد 14 درصد رشد داشته اند. در استرالیا در یک بازه زمانی 5 ساله رشد 38 درصدی داشته است. این واقعیت ها بیانگر اهمیت بهداشت دهان و دندان در جهان و ارتقاء این رشته به جایگاه ویژه در جوامع است و بی شک به دلیل اهمیت سلامتی در همه جوامع اهمیت رشته دندانپزشکی به سراسر جهان سرایت میکند و فقط مختص کشورهای توسعه یافته نیست.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

دندانپزشکی در ایران

رشته دندانپزشکی در ایران مانند رشته پزشکی به جهان معرفی نشده است و مسئولین امر عدم حضور فعال ایران در جوامع بین المللی و همایش های بین المللی را دلیل آن میدانند. در حال حاضر رشته دندانپرشکی در ایران از سطح جهانی بسیار پایین است اما در منطقه و در مقایسه با کشورهای همسایه جایگاه بهتری دارد. این در حالی است که در ایران 12 هزار دندانپرشک وجود دارد  و دانشکده های دندانپزشکی سالانه 1000 دانپزشک تربیت میکنند.

بازار کار دندانپزشکی در ایران

متاسفانه دنداپزشکی نسبت به پزشکی بازار کاری محدود تری دارد. در چند سال اخیر  نسبت نرخ رشد دندانپزشکان نسبت به جمعیت افزایش پیدا کرده است. دندانپزشکی یک شغل و کار مستقل محسوب میشود. و درآمد آنها به مهارت، تخصص و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. از سوی دیگر هزینه ایجاد مطب و تهیه وسایل و تجهیزات دنداپزشکی بالاست.

 

پزشکی یا دندانپزشکی

مشاوره و ارتباط با دپارتمان رتبه برتر حرف آخر

دانش آموزان و داوطلبان کنکوری برای مشاوره و تهیه محصولات حرف آخر میتوانند با شماره 09106620394 تماس حاصل فرمایند.

 • مشاوره کنکوری
 • تهیه محصولات حرف آخر
 • پشتیبانی

دیدگاه‌ها (2)

*
*

  حمید پاسخ

  به نظر من متن بالا برای کسی که تو کانادا میخواهد کار کند کاملا صحیح است یک متخصص بیهوشی دو برابر یک دندانپزشک درآمد دارد اما فراموش نکنیم اگر بیمار این متخصص بعد از بیهوشی و جراحی ریکاوری نشود و منجر به فوت فرد شود هزینه بسیار بالایی روی دست بیمه و متخصص میگذارد اما در ایران الان دندانپزشکان درآمد بالاتری از متخصص بیهوشی دارد در سطح عمومی که کاملا کفه به نفع دندانپزشکان است ولی اگر منظورتان جراحان نخبه مغز و قلب است کاملا حرف این مقاله درست است

   تیم رتبه برتر حرف آخر پاسخ

   با سلام
   تشکر از نظر خواهی و کامنت شما

enamad