استرس و اضطراب- راهکارهای کنترل استرس در کنکور

استرس و اضطراب احساس ناخوشایندی است که در مواجهه با موقعیت های تهدید کننده به وجود می آید و معمولا به حالتی که حاصل نگرانی و آشفتگی است مربوط میشود .استرس و اضطراب واکنش طبیعی بدن ماست و ما را برای دفاع بسیج کرده و دستور می دهد تا مراقب بوده و از خود محافظت کنیم و اما وقتی بدن هیچ گونه دلیل قانع کننده ای عصبانی و تحت فشار روانی هستید استرس باعث دردسر میشود و ممکن است بعد ها بی دلیل به واسطه آن رنجیده شوید. زیرا مغز و بدن شما بسیج می شود تا تهدید یا خطری را دفع کنند که خودتان به دروغ آن را ساخته اید و وجود خارجی ندارد. تقریبا می توان گفت استرس علت اغلب بیماری هاست که اگر با آن به صورت جدی مواجه شدید حتما برای از بین بردن آن تلاش کنید .

 

 

استرس و اضطراب- راهکارهای کنترل استرس در کنکور

وجود استرس و اضطراب  علا ئم گوناگونی در افراد مختلف دارد 

علائم بدنی :

هنگامی که مضطرب هستید بدنتان با تپش های سریع قلب ، تنفس سریع ، نفس کوتاه ، عقده در گلو از دست دادن اشتها ، تهوع و بی خوابی و … عکس العمل نشان می دهد.

 

علائم تفکر

استرس میتواند باعث گیجی ، اختلال در حافظه ، اشکال در تمرکز ، حواس پرتی ، ترس از دست دادن کنترل، بی خوابی بیش از حد و افکار تکراری شود.

 

اگر احساس میکنید یک یا چند علامت و نشانه استرس و اضطراب در شما وجود دارد می توانید با به کار گیری تکنیک های لازم مشکل خود را کنترل کنید

 

۱- خلق افکار منطقی 

توقعات منطقی که فرد برای مبارزه با موقعیت های مشکل خود دارد بر شناخت انگیزش و خلق او تاثیر مهمی میگذارد و او را ترغیب می کند تا برای خود هدف های مشخصی انتخاب کند و ایمان بیاورد که میتواند به آن هدف ها دست پیدا کند و بعد از شکست به سادگی تسلیم نمیشود برای رسیدن به هدف هایش به دنبال راه های دیگر میگدرد و با توجه به این که منطقی فکر می کند هنگام مواجهه با مشکلات زندگی کمتر تحت تاثیر استرس واقع میشود و کمتر افسرده میشود. نقاط ضعف و قوت خود را بررسی میکند و اهداف واقعی را انتخاب کرده و از خود انتظارات معقولی دارد ،از مشکلات فرار نمیکند و بیشتر به حل مشکل میپردازد. پس برای اهدافتان معیار های معقول و منطقی انتخاب کنید.

۲- مناجات و توکل بر خدا 

توکل به خدا به معنای اعتماد کردن و تکیه بر خدا در همه امور است فردی که به خدا تکیه دارد کارهای خود را به او واگذار میکند و تنها به او تکیه دارد.  توکل از جهت روانی ، پشتیبان قدرتمندی برای انسان در حل مشکلات است. چنانچه با داشتن چنین اعتقادی با خداوند به راز و نیاز بپردازید و همه چیز را به او بسپارید ، نتیجه کار شما خوب یا بد باشد، فشار روانی کمتری بر شما وارد می شود و می توانید منطقی تر تصمصم بگیرید.

۳- حمایت افراد

هنگامی که با مشکل مواجه می شوید و در شما استرس و اضطراب به وجود می آید، تکیه بر افرادی که شما را حمایت میکنند بسیار مفید است و البته دقت داشته باشد که از دوست داشتنی بودن و محبوبیت خود پیش آن افراد حمایت کننده مطمئن شوید . به کسی اعتماد کنید که شما را از نظر عاطفی حمایت کند و حمایت او را عملی دیده باشید. افراد حمایت کننده در صورتی موفق عمل میکنند که عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش دهند و باعث رشد افکار منطقی و مثبت در شما شوند.

دریافت مشاوره رایگان 

دانش آموزان و داوطلبان کنکور برای دریافت مشاوره رایگان از دپارتمان رتبه  برتر حرف آخر میتوانند با شماره ۰۹۱۰۶۶۲۰۳۹۴۰ تماس حاصل فرمایند.

 • مشاوره کنکوری
 • مشاوره انگیزشی
 • ارتباط با مشاورین ارشد حرف آخر
 • راهنمایی در برنامه ریزی

 

استرس و اضطراب

 

 

در صورت تمایل برای دریافت 1 جلسه مشاوره رایگان با مشاور ارشد موسسه حرف آخر فرم زیر را پر کنید.  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Fill out this field
  Fill out this field
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست
  enamad