سال کنکوری – عوامل موفقیت در کنکور سراسری

سال کنکوری

سال کنکوری و وجود کنکور در خانه خواه، ناخواه باعث ایجاد فشار روانی بر خود شخص و خانواده­ها خواهد بود و اگر نتوان این فشارها را کنترل و سازماندهی کرد گاها ایجاد استرس­ های شدیدی می­کندکه نه تنها با وجود مطالعه زیاد و تلاش بیش از حد داوطلب عامل موفقیت نمی­شود بلکه مانع رشد او نیز در آزمون­ های آزمایشی و کسب رتبه عالی در کنکور می­شود. مطمئنا کنکور و نتیجه آن تاثیر مستقیمی بر آینده ما خواهد داشت و برای موفقیت در آن علاوه بر داشتن دانش و مهارت­های لازم تست زنی، داشتن مهارت مدیریت استرس هم می­تواند تاثیر بسزایی در نتیجه این آزمون مهم و سرنوشت شما داشته باشد.

 

سال کنکوری

اکثر داوطلبان کنکور در طی سال دچار حالات روحی و روانی متنوع خواهند شد که همگی ناشی از عدم کنترل و مدیریت اوضاع است که این موضوع باعث عقب ماندن از درس­ها و آزمون­های آزمایشی و همچنین ایجاد ناامیدی و استرس می­شود و مدام افکار و اضطراب اینکه نتیجه کنکور چه خواهد شد. از دست دادن زمان و نرسیدن به تمامی مطالب کنکور از پیامدهای مهم افکار استرسی است و همچنین این افکار گسترش پیدا میکند و شدیدتر خواهند شد اگر کنترل نشوند و اقدامی برای کنترل آن نکنیم پس به راهکارهای برای مدیریت استرس در زیر اشاره خواهیم کرد.

 

انتظارات زیاد ممنوع

یکی از عامل­های ایجاد استرس انتظارات بیش از حد والدین است اگر والدین بتوانند در گفتگو با فرزند کنکوری­شان این نکته را رعایت کنند و انتظار بیش از حدی از داوطلب نداشته باشند می­توان گفت تاثیر زیادی در کاهش استرس فرد خواهند داشت.

 

وجود یک برنامه عالی

داشتن برنامه مهمترین نقش در کاهش استرس دارد یکی از افکار استرس ­زا، فکر کردن به این موضوع که این همه درس را چطور بخوانم، آیا می­رسم همه مطالب را تمام کنم، یاد بگیرم، مرور کنم، تست بزنم و… این افکار باعث استرس می­شود اما با داشتن برنامه صحیح و منطقی و داشتن  برنامه به صورت بلند مدت و کوتاه مدت، شما می­توانید به همه دروس در زمان مناسب برسید، خود به خود با عمل کردن به برنامه اصلا اجازه به هیچ فکر استرس­زایی را نمی­دهید. وجود استرس تا اندازه ای، محرک برای انجام کارهایمان است و می­توان از آن در انجام سریع­تر کارها بهره برد اما استرس شدید باعث عدم تمرکز و کنترل کارها از دستمان خارج شود. بنابراین اگر استرس در حدی دارید برای آن هدف گذاری کنید.

 

سال کنکوری

خواب کافی فراموش نشود

خواب کافی با میزان استرس ما رابطه مستقیمی دارد اگر خواب کافی نداشته باشیم تمرکز و قدرت یادگیریمان کاهش داشته و در نتیجه عملکرد کندی خواهیم داشت و این عملکرد باعث ایجاد استرس خواهد شد سعی کنید خوابی آرام و مناسب در ساعت معینی داشته باشید. از نظر علم پزشکی داشتن تنفس شکمی ( دست خود را روی شکم گذاشته به طوری که با هر دم و بازدم شکم بالا و پایین رود نه قفسه سینه) باعث کاهش و کنترل استرس می­شود یا تکنیک 4-7-8  به این صورت که طی 4 ثانیه هوا را از طریق بینی وارد سیستم تنفس خود کنید (دم) و به مدت 7 ثانیه نفسمان را حبس کنیم و با 8 ثانیه بعدی از طریق دهان عمل بازدم را انجام دهیم و این شیوه تنفس را هر روز 3 بار به مدت سه دقیقه انجام دهید. شما می­توانید این روش را قبل از خواب انجام دهید.

 

از علاقه مندیهای مفیدت غافل نشو

نکته­ای که مهم است اینکه استرس عامل آن مشخص است و می­توان با رفع عامل آن و انجام دادنش استرس مان را از بین ببریم در حالی که علت اضطراب مشخص نیست و برای رفع آن باید کارهایی را انجام بدیم که به آن علاقه­مندیم مثل ورزش ، گردش و…

 

ارتباط با ما

دانش آموزان و داوطلبان کنکوری میتوانند برای کسب مشاوره رایگان و تهیه محصولات موسسه حرف آخر با شماره های 09120085450 و 09106620394 تماس حاصل کنند.

مشاوره کنکوری

برنامه ریزی

پشتیبانی

سفارش محصولات حرف آخر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *