مقالات

بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور برای کسب درصد 100

روش یادگیری و آموزش ریاضی کنکور

بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور یا اینکه چگونه ریاضی را برای کنکور بخوانیم به داوطلب برای کسب درصد و نتیجه عالی کمک زیادی می‌کند. چراکه حدود 85 درصد از داوطلبان در کنکور سالهای پیش، تنها موفق به پاسخگویی 10 درصد از سؤالات ریاضی کنکور شده‌اند و از آن میان افرادی که توانستند به بیش از 50 درصد تست‌های این درس پاسخ صحیح بدهند، فقط 4 درصد بوده‌اند.

به‌این‌ترتیب و ازآنجایی‌که درس ریاضی از ضریب نسبتاً بالایی برای زیرگروه‌های تجربی و رشته ریاضی برخوردار هست، لزوم یک بازنگری جدی در شیوه یادگیری این درس ضروری است.به‌طورکلی یادگیری درس ریاضی برخلاف دروس حفظی و خواندنی، نیازمند تمرین و حل مسائل به میزان بسیار زیاد است.

ضمن اینکه استفاده از منابع آموزشی و همچنین مطالعه اصولی و رعایت خلاصه‌نویسی و نکته برداری و همچنین مرور مباحث در کسب نتایج دلخواه بسیار مؤثر خواهد بود. بااین‌حال پیوستگی زنجیره‌وار مباحث ریاضی و تداوم موضوعات پیش رو با آموخته‌های پیشین داوطلب، موجب گردیده که دانش‌آموز با یک احتمال و بی‌توجهی در یادگیری تدریجی مباحث از مسیر یادگیری عقب‌افتاده و دچار مشکل شود. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور و همچنین شما را با آموزش ریاضی از ابتدایی تا کنکور آشنا کنیم تا راندمان بهتر و عالی داشته باشید.

اهمیت یادگیری در مطالعه بهتر ریاضی

همانطورکه می‌دانید، ریاضی یکی از دروس چالش‌برانگیزی است که برخی داوطلبان برای یادگیری آن دچار ضعف و مشکلاتی هستند. شاید بتوان علت این مسئله را ماهیت محاسباتی ریاضی و تنوع مباحث آن دانست که موجب افزایش تست‌های ترکیبی از این درس شده است.

از همین رو درصدی از دانش آموران که تعداد آن‌ها نیز کم نیست در درک مفاهیم پایه‌ای و حل تست‌های آن ایراداتی دارند. لذا برای تسلط بر درس ریاضی و سهولت در حل تست‌ها و پرسش‌های مربوطه، لزوم یادگیری مفهومی آن از اهمیت زیادی برخوردار هست. به همین منظور می‌بایست با به‌کارگیری تمامی ابزارها و انتخاب بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور احتمال موفقیت شما افزایش خواهد یافت.

تعداد ساعت مطالعه ریاضی در طول هفته

به‌طورکلی تعداد ساعات لازم برای مطالعه هر درس به عوامل مختلفی بستگی دارد و در صورت داشتن ضعف در برخی دروس، می‌بایست زمان بیشتری را برای مطالعه در نظر گرفت؛ اما یک دانش‌آموز یا داوطلب رشته تجربی که در ریاضی عملکرد متوسطی دارد، بهتر است حداقل دوازده درصد یا یک‌هشتم از ساعات مطالعه هفتگی خود را صرف خواندن درس ریاضی کند.

مثلاً از حدود 55 ساعت مطالعه هفتگی، باید در کمترین حالت، 7 ساعت به این درس تعلق بگیرد. این در حالی است که داوطلبان زیرگروه ریاضی، بایستی زمان بیشتری را به مطالعه این درس اختصاص دهند که حدود 30 درصد از کل ساعات مطالعه هفتگی می‌تواند مناسب باشد.

ابزارها و مراحل یادگیری

علاوه بر اطلاع از بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور سراسری، شناخت منابع و ابزارهای لازم برای مطالعه و درک مباحث این درس نیز الزامی است. ابزارهایی نظیر کلاس‌های آموزشی، جزوات و کتب درسی و منابع کمک‌آموزشی از آن جمله هستند.

طبیعتاً خواندن کتاب درسی و درس‌نامه‌ها برای افرادی که در ریاضی پایه ضعیفی دارند، نمی‌تواند اثربخش باشد و این افراد برای ارتباط بهتر با مطالب، بهتر است از ویدئو یا کلاس‌های آموزشی استفاده کنند؛ اما داوطلبان کنکور نیز بد نیست قبل از حضور در کلاس، پیشخوانی داشته باشند و در کلاس نیز با خوب گوش دادن و تمرکز بر آموزش اساتید، مباحث مطرح را درک کرده و یاد بگیرند.

پس از پایان کلاس هم با مرور مطالب جزوه درسی و حل تمرین و تست‌های مربوط به همان روز، مباحثی که فراگرفته‌اید بهتر در ذهن شما تثبیت می‌شوند. اکنون می‌توانید به مطالعه کتاب درسی پرداخته و مثال‌ها و تمرین‌های آن را حل کنید. معمولاً در کنکور سراسری چند تست به‌صورت عینی از متن کتاب، تمرین‌ها و مثال‌ها مطرح می‌شود و همین مسئله بیانگر ضرورت توجه به این موارد هست.

شایان‌ذکر است که بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور تنها شامل نکات، قضایا و فرمول‌های ریاضی نبوده و رعایت اصول مطالعه این درس نیز در حل تست‌ها و سؤالات ریاضی بسیار مهم هست که در ادامه به بیان آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

اصول مطالعه درس ریاضی

1- یادگیری و درک مفاهیم

اولین اصل برای خواندن ریاضی، یادگیری مباحث و قضایای متنوع این درس هست كه می‌توان آن را مهم‌ترین بخش از فرآیند مطالعه دانست. چراکه در صورت عدم درک صحیح و مفهومی آن، پاسخگویی به تست‌ها و سؤالات ریاضی امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل می‌بایست از تمامی روش‌ها و ابزارهای موجود برای یادگیری این درس مهم بهره برد که در بخش قبل به آن اشاره کردیم.

در ابتدای مسیر مطالعه ریاضی، می‌بایست دقت و توجه خود را صرف یادگیری مفهومی ریاضی کرده و در ادامه به حفظ کردن فرمول‌ها، نکات، رابطه‌ها و قضایای آن پرداخت. در دنباله مسیر، حل تست‌های مرتبط با مبحثی که یاد گرفته‌اید نیز بسیار ضروری و اثربخش هست.

توجه داشته باشید که برای زدن تست‌های آموزشی، زمان، چندان اهمیتی ندارد و باید تمام انرژی و تمرکز خود را صرف فهمیدن نکات موجود در هر تست کرده و تا جای ممکن سعی کنید مطالبی را که یاد گرفته‌اید در حل تست‌ها به کار بگیرید. استفاده از کتاب و جزوه‌های درسی و پاسخ‌نامه‌های تشریحی نیز در فرآیند تست‌زنی و به خاطر سپردن نکات مهم آن، اثرگذار بوده و بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور به‌حساب می‌آید. لازم به ذکر است که این فرآیند باید تا زمانی که از یادگیری کلیه مباحث درسی اطمینان حاصل می‌کنید، ادامه داشته باشد.

در انتهای مسیر یادگیری ریاضی، نوبت به خلاصه‌نویسی می‌رسد. به‌این‌ترتیب که باید نکات مهم و خلاصه مباحثی که آموزش‌دیده و آزمودن‌های آن را حل کرده‌اید را یادداشت نمایید. توجه داشته باشید در خلاصه ‏نویسی، باید تمام مطالب و نكات مهم یادداشت‌برداری شوند.

2- تست‌زنی و تمرین مداوم

به‌طور حتم یادگیری درس ریاضی، امری موقتی و محدود به زمان است و باید به فکر راهی برای تثبیت و تسلط مطالب و نکات مهم نیز بود. ضمن اینکه افزایش سرعت تست‌زنی نیز از اهدافی است که باید برای موفقیت در کنکور و کسب درصد قابل‌قبول، لحاظ شود. تمرین تست‌زنی بهترین راهکاری است که می‌توانید با کمک آن، به اهداف فوق دست‌یافته و تسلط خود را بر این درس افزایش دهید.

به این وسیله، مطالبی را که در مرحله قبل یاد گرفته‌اید نیز به خاطر سپرده و در ذهنتان تثبیت کنید. البته حل تست‌های تمرینی باید به‌اندازه باشد تا از مباحث دیگر عقب نمانید. چراکه حجم و تنوع مطالب این درس بسیار زیاد است و باید متناسب با حجم و اهمیت هر درس به انتخاب و تمرین تست بپردازید.

همچنین بهتر است از زدن تست درس‌هایی که هنوز به مطالعه آن‌ها نپرداخته‌اید نیز اجتناب کرده و پس از یادگیری تمام نکات، تست‌های آن را تمرین کنید. توصیه مهم بعدی در دومین اصل از شناخت بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور این است که از تست‌های کنکور سال‌های قبل برای انتخاب تست تمرینی استفاده نمایید؛ زیرا این تست‌ها علاوه بر پوشش کلیه مطالب و مباحث درسی از استانداردهای لازم نیز برخوردار می‌باشند.

3- مرور مطالب قبلی

یقیناً تنها مرور و چندین بار دوره کردن کتاب است که از فراموشی مطالبی که قبلاً مطالعه کرده‌اید، جلوگیری می‌کند. در غیر این صورت به خاطر سپردن این حجم از فرمول و نکته در ذهن، غیرممکن خواهد بود. لذا در فواصل زمانی مشخص باید به مطالعه مجدد مباحث این درس بپردازید. برای سهولت در دوره و افزایش دفعات آن در فواصل معین، می‌توانید از جزوه و خلاصه‌نویسی ‏ خود استفاده كنید.

پس از یادآوری مجدد نكات مهم، حل تست‌های علامت‌گذاری شده نیز بسیار مؤثر خواهد بود و در ادامه، زدن تست‌های جدید نیز به‌مرور ریاضی، کمک زیادی می‌کند. افزایش تعداد دفعات مرور مباحث کتاب و جزوات درسی به‌عنوان سومین اصل و بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور موجب افزایش آمادگی ذهنی شما برای حل تست‌های ریاضی خواهد شد.

برای ریاضی چقدر تست بزنیم؟

افراط‌وتفریط در تست‌زنی نیز ازجمله مشکلاتی است که تعداد زیادی از داوطلبان آزمون سراسری با آن مواجه می‌باشند. بااین‌حال، تست زدن به شما کمک می‌کند که بدانید کدام‌یک از سؤالات کنکور زمان‌بر و دشوار هستند و چه سؤال‌هایی راحت و قابل‌حل می‌باشند.

اما معمولاً کارشناسان، بهترین تعداد تست‌های تمرینی به ازای یادگیری هر مبحث را حداقل 50 عدد می‌دانند؛ یعنی به ازای هر مبحث از این درس باید به تمرین و حل 50 تست بپردازید. علامت‌گذاری تست‌های غلط و حل‌نشده برای شناخت نقاط ضعف و برطرف کردن آن‌ها نیز الزامی خواهد بود.

نکات مهم تست‌زنی و یادگیری درس ریاضی

در ادامه به ارائه نکاتی می‌پردازیم که برگرفته از تجربیات تعدادی از رتبه برترهای کنکور سالهای قبل بوده و به شما برای آشنایی بیشتر با بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور کمک زیادی می‌کند.

  • در زدن تست‌های ریاضی، زمان را در نظر گرفته و در صورت به طول انجامیدن آن، سعی کنید علت را جویا شوید و به دنبال یک روش سریع‌تر باشید چراکه احتمال راه‌حل شما اشتباه است. البته وقت‌گیر بودن برخی سؤالات و تست‌ها نیز نباید نادیده گرفت و به همین دلیل باید آن‌ها را علامت زده و در فرصتی دوباره مانند زمان مرور، آن‌ها را حل کنید.

  • به‌محض برخورد با تست‌های دشوار، فوراً به سراغ پاسخ‌نامه تشریحی نروید. به خودتان فرصت داده تا یک‌راه حل برای آن بیابید. در غیر این صورت می‌توانید به پاسخ‌نامه مراجعه کنید.

  • همان‌طور که اشاره شد؛ دوره و تکرار، نقش مهم و پررنگی در بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور دارد. این موضوع به‌ویژه برای مباحث مشتق و پیوستگی، دارای اهمیت بیشتری بوده و باید توسط حل تست‌های زیاد به این مهم دست‌یافت.

  • از مجموع سؤالات ریاضی کنکور حداقل هشت سؤال به هندسه اختصاص داده‌شده که نسبت به فرمول‌های فراوان و راه‌حل‌های طولانی این درس، چندان زیاد هم نیست. به همین دلیل اکثر داوطلبان تمایلی به این درس و تست‌های آن ندارند؛ اما با مراجعه به سؤالات هندسه کنکور سالهای قبل می‌توانید از نوع تست‌های آن مطلع گردید. چراکه معمولاً هرچند سال یک‌بار، تست‌های این درس تکرار و اغلب آن‌ها از مباحث خاص و معینی طراحی می‌شوند.

  • خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری از نکات مهم و فرمول‌های سخت هندسه و ریاضیات کنکور و همچنین استفاده از تست‌های کنکور سالهای قبل، بهترین روش برای تسلط بر این درس و افزایش سرعت تست‌زنی خواهد بود.

  • چشم‌پوشی از بخش‌های حفظی و تعریفی دیفرانسیل، یکی از اشکالات مطالعه برخی داوطلبان است که بایستی اصلاح شود. ضمن اینکه احتمال تشابه برخی تست‌های کنکور با سؤالات این کتاب نیز بسیار زیاد است.

  • آمار نیز معمولاً دارای 2 سؤال در کنکور هست که می‌توانید بامطالعه کتاب و زدن تست‌های مربوطه آن‌ها را به‌راحتی حل کنید.

  • ازآنجایی‌که در کتاب ریاضی به‌طور عمیق به مباحث گسسته پرداخته نشده می‌توانید برای تسلط بیشتر و آشنایی با نمونه سؤالات کنکور، تست‌های تألیفی را حل کنید. این بخش نیز فرمول‌های فراوانی دارد که بهتر است به‌جای حفظ کردن آن‌ها به دنبال درک و علت آمدن آن‌ها باشید.

  • در بهترین روش یادگیری ریاضی کنکور یک‌بار مرور نمی‌تواند کافی باشد؛ زیرا این درس مملو از مطالب و فرمول‌های فرار و مشابه است که نیازمند تکرار و دوره مداوم بوده تا نکته و سؤالی برای داوطلب باقی نماند.

در این مطلب تلاش شد تا اهمیت تمرین ریاضی و حل تست‌های متنوع را در قبولی کنکور بیان کنیم اما زمانی این دو راهکار می‌تواند نتیجه‌بخش باشد که مباحث ریاضی و فرمول‌های آن به‌درستی درک شده باشد. درواقع فهم و یادگیری بهتر مطالب، بیش از تمرین و تست‌زنی مورد تأکید بوده و باید توجه ویژه‌ای صرف آن گردد. به‌این‌ترتیب تردید نکنید که در درس ریاضی و کنکور سراسری موفق خواهید بود؛ اما در پایان این مقاله توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان از مطالعه کتاب درسی به‌عنوان بهترین منبع آموزشی درس ریاضی، غافل نشوند؛ زیرا اصلی‌ترین منبع برای طرح تست‌های کنکور، کتاب درسی است.

بهترین منبع برای آموزش ریاضی

مواردی که به آن اشاره شد برای یادگیری ریاضی از قبیل مرور، تست، خلاصه نویسی و غیره منوط به استفاده از منبع مناسب است. بالغ بر 95 درصد داوطلبان در درس ریاضی مشکل اساسی و آموزشی دارند. اگر روال قبل ادامه داشته باشد از آنجای که منابع کاملا بر روش های سنتی و منسوخ شده است هیچ نتیجه مطلوبی به دست نخواهد داد. مشکل دانش آموزان و داوطلبان در یادگیری ریاضی، عدم تمرین و تکرار نیست. بلکه مشکل آموزشی است.

درصورت داشتن منبع مناسب میتوانید یکبار برای همیشه ریاضی را یاد بگیرید و با حل تست یادگیری خود را تقویت و تثبیت کنید. به همین منظور ریاضی حرف آخر را برای تمامی گروه های آزمایشی آزمون سراسری معرفی میکنیم. استاد عبدالرضا منتظری توانسته برای اولین بار در کشور ریاضی را به صورت مفهومی و بصری تدریس کند به نحوی که برای آموزش و یادگیری ریاضی نیازی به حفظ کردن فرمول نباشد.

حتی ریاضی دوره ابتدایی و راهنمایی نیز با همین سبک برای اولین بار در تاریخ آموزش کشور تدریس شده است. بنابراین یادگیری مفهومی ریاضی مقدمتا باید منبع مناسب انتخاب کنید. به همین منظور جهت کسب مشاوره رایگان حرف آخر و اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های 09120085450 و 09106620394 تماس حاصل فرماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *